Sağlık Makaleleri

Çocuklarda Dil Bozukluğuna Dikkat Edilmeli

Uzmanlar dil bozukluklarının göz ardı edilmesi halinde,  çevresine kapalı şekilde büyüyen çocuklarda gelişim gerilikleri gözlenebileceğini belirtiyor. Psikolojik Danışman Zeynep Önder, “Çocuklar ismine tepki vermiyorsa, kelime çıktıları yoksa veya çevreye karşı duyarsız kalıyorsa o zaman ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Çocukların ağızından çıkan ilk kelimeler her aile için rüya gibi bir andır. Çocuklarda sıklıkla görülen erken yaşlardaki konuşma bozuklukları ve gecikmeleri, ebeveynler tarafından göz ardı edilmemelidir. Her çocuğun gelişim süreci farklılık gösterirken, bu süreçte ailelere büyük görevler düşüyor.

Dil Bozukluğu Erken yaşlarda Görülebiliyor

Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Psikolojik Danışman Zeynep Önder, çocuklardaki konuşma bozukluğu ve geriliğin doğumdan itibaren takip edilmesi gerektiğini beliren “Bebek kendini ilk olarak ağlayarak ifade etmeye çalışır. İsteklerini ve ihtiyaçlarını ağlayarak çevresine anlatmaya çabalar. Daha sonrasında babıldama dönemi gelir 6-7 ay süren bu dönemde bebek hecelerle ses çıkarmaya başlar. Ortalama 1 yaşına geldiğinde ise kelime çıktıları vermeye başlar. Örneğin anne, baba, dede gibi sözcükler söyler. Çocuk konuşmaya başladığında aslında tek kelimeyle bize birçok şeyi anlatmaya çalışıyor olabilir. Eğer çocuk gelişimi normalinin dışında performans sergiliyorsa örneğin ismine tepki vermiyorsa, kelime çıktıları yoksa veya çevreye karşı duyarsız kalıyorsa o zaman ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Bebeklik Çağı

Önder, “Çevresel faktörler bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Eğer çevresel faktörlere bebeklikten itibaren duyarsızsa ismine tepki vermiyorsa, hiçbir şekilde ailesi ve çevresi ile iletişime geçmiyorsa aileler dikkat etmelidir. Bebekler ortalama 1 yaş civarına geldiğinde hala daha kelime çıktısı yoksa ve çevreye ilgisizlik hala daha devem ediyorsa harekete geçmekte fayda var” diye konuştu.

Sağlık Taramaları

Önder, “Maalesef ki aileler genelde sağlık taramasından bebeklerini geçirip, özel eğitimi arka plana atıyor. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Hem sağlık taraması hem de özel eğitimin eş zamanlı olarak ilerlemesi gerekir. Tanı aldıktan sonra özel eğitime başlamak, erken müdahaleyle, yoğun ve doğru eğitime oldukça önemli. Birey çevresi ile iletişim kuramadıkça, çevreye kapalı oldukça gelişim geriliği göstermeye başlar ve kendi gelişim yaşının oldukça gerisinde performans sergiler” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu