Gündem

Çin, Kovid-19 Sebebiyle Getirdiği Uçuş Kısıtlamalarını Kaldırıyor

Çin’de, Kovid-19 pandemisi sebebiyle uygulanan uluslararası uçuş kısıtlamaları ve sınır tedbirlerinin kaldırılacağının açıklanması sonrasında, uluslararası hava yolu seferlerine uygulanan kısıtlamaların da sonlanacağını duyurdu.

Çin Sivil Havacılık İdaresinin yapmış olduğu açıklama neticesinde, salgından dolayı yurt dışı seyahatlere getirilen sefer ve yolcu sayısı kısıtlamalarının, 8 Ocak 2023 tarihi itibariyle uygulanmayacağı bildirildi.

Bu doğrultuda, hava yolu şirketlerine Çin’den yurt dışı güzergahlara ve yurt dışından Çin’e haftada sadece bir defalık uçuş hakkı tanıyan ve uçuşlardaki doluluk oranını yüzde 75 ile sınırlayan tedbirler 8 Ocak’tan itibaren kaldırılacak.

Yerli ve yabancı hava yolu şirketleri, ikili hava taşımacılığı anlaşmaları çerçevesinde dış hatlarda seferlerine devam edebilecek.

Bunun yanı sıra, Çin otoritelerinin ülkeye gelen dış hat seferlerinde tespit edilen vaka sayısına doğrultusunda “riskli” saydığı seferleri askıya almasını öngören uygulamayı da ortadan kaldıracak. Uçuşta görevli çalışanlar için kapalı devre çalışma, karantina ve test zorunluluklarına son verilecek.

Sivil Havacılık İdaresi, yerli ve yabancı hava yolu şirketlerinin uluslararası tarifeli uçuş seferleri hakkında başvurularının aşamalı bir biçimde kabul edilmeye başlanacağını duyururken uluslararası uçuş kapasitesinin, 2023 senesi yaz ve sonbahar mevsimlerinde salgın öncesi düzeyi yakalaması hedefleniyor.

Çin, Kovid-19 salgının ortaya çıktığı ilk dönemlerde, Mart 2020’de yayımlamış olduğu talimatla, uluslararası uçuşlara kısıtlama getirmişti.

Kovid-19 sebebiyle gelen uçuş kısıtlamalarının kaldırılacağı duyurulmuştu

Ulusal Sağlık Komisyonu, 26 Aralık tarihinde, Kovid-19’un 8 Ocak 2023 tarihi itibariyle “A kategorisi salgın hastalık” olarak tanımlanmasına son verileceğini, Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağı bilgisini paylaşmıştı.

Yeni uygulamayla birlikte yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almak gibi bir zorunluluklarının olmayacağı, varışlarında pozitif olsalar bile merkezi karantina altında tutulmayacakları duyurulmuştu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat