Sağlık Makaleleri

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Diğer faydalarının yanı sıra ceviz yağı, kalp hastalıklarından koruyan Omega 3 yağ asidi bakımından yüksektir. Ayrıca cildin bariyerini onardığı ve yaşlanma belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, sedef hastalığının semptomlarını azaltır. Bu yağ, kapsüller, kremler ve sıvılar dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

ceviz yağının faydaları nelerdir?

Omega 3 yağ asidi kalp hastalıklarına karşı korur

Omega 3 yağ asidi “iyi” yağ türüdür. Kalp hastalığına karşı korur ve ayrıca bunama ve artrit riskinizi azaltabilir. Ancak yeterli miktarda omega-3 almak için, içeriği yüksek yiyecekler yemeli veya onu içeren takviyeler almalısınız. Bu tür yağ asidi keten tohumu, ceviz yağı ve koyu yapraklı Personel Sağlık sebzeler dahil olmak üzere çeşitli gıda kaynaklarında bulunabilir. İyi haber şu ki, vücudunuz onu kalp sağlığınız üzerinde koruyucu etkisi olan EPA ve DHA’ya dönüştürebilir.

Amerikan Kalp Derneği, omega-3 yağ asidinin kardiyovasküler hastalık üzerindeki etkileri hakkında bir kamu tavsiyesi yayınladı. Grup, uzun zincirli omega-3 PUFA takviyelerinin diyabet, aterosklerotik hastalık ve kalp yetmezliği olan hastalarda kardiyovasküler ölüm riskini azaltabileceğini söylüyor.

ceviz yağının faydaları nelerdir?

Yaşlanma belirtilerini azaltır

Ceviz yağının antibakteriyel ve antioksidan özellikleri, yaşlanma belirtileriyle savaşmasına ve kırışıklıkları önlemesine yardımcı olur. Bunun nedeni, serbest radikallerin cilt hücrelerine zarar vermesini engellemesidir. Yağın ayrıca anti-inflamatuar ve anti-mantar özelliği vardır, bu da onu yaşlanma karşıtı ürünler için harika bir bileşen haline getirir.

Ceviz yağı, cildin daha sıkı ve genç olmasına yardımcı olan E vitamini ve B vitamini ile doludur. Ayrıca vücudun hormonları düzenlemesine yardımcı olan birçok temel mineral içerir. Bu özellikle hormon dengesinden sorumlu olan tiroid bezi için faydalıdır.

ceviz yağının faydaları nelerdir?

Cilt bariyerini onarır

Ceviz yağı, cildin bariyer fonksiyonunu geri kazanmaya yardımcı olan omega yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindir. Ayrıca cildi nemlendirmeye yardımcı olan önemli miktarda B5 vitamini (pantenol) içerir. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Her derde deva olmasa da ceviz yağı sivilce ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.

Cildin bariyer işlevi, nemi ciltte tutmaya yardımcı olan yağ molekülleri olan seramidlere bağlıdır. Ayrıca stratum corneum’u onarmak ve esnekliğini geri kazandırmak için de önemlidirler. Fitoseramidler, seramid üretimini artırarak hasarlı stratum corneum’un onarımını iyileştirebilir. Bununla birlikte, hassas cildi tahriş edebilecek yoğun kokulu bitki yağlarından kaçınmak önemlidir.

ceviz yağının faydaları nelerdir?

Sedef hastalığını azaltır

Ceviz yağı, kronik, genetik olarak belirlenmiş bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olan güçlü bir anti-inflamatuardır. Yağ doğrudan etkilenen bölgeye uygulanabilir veya suyla karıştırılıp banyo yapılabilir. İltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve cildi rahatlatır.

Ceviz yağının bir diğer faydası da vücuttaki serbest radikalleri azaltma özelliğidir. Derideki saprofitik floranın büyümesini azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamanda cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Yüzdeki kırışıklıkların ve diğer ince çizgilerin görünümünü azaltmak için kullanılabilir.

Egzama ile savaşmaya yardımcı olur

Ceviz yağı, geniş bir kullanım alanına sahip mükemmel bir doğal cilt bakım bileşenidir. Yağ, sedef hastalığı ve atlet ayağı ile savaşmak için kullanılmıştır. Bu koşulları tedavi etmek için etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanabilir. Banyo yağı olarak da kullanılabilir.

Ceviz yağı, yağ asitleri ve bitkisel besinler içerdiğinden cilt için çok iyidir. Ayrıca sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca egzama semptomlarına da yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da cildin kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğunu giderebileceği anlamına gelir.

ceviz yağının faydaları nelerdir?

Saçkıran azaltır

Ceviz yağı ile saçkıranları azaltan bir ev ilacı, her enfeksiyon vakasında işe yaramayabilir. Yan etkiler yaşıyorsanız veya iki hafta içinde bir iyileşme görmüyorsanız bir dermatolog veya doktora başvurmalısınız. Anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip zerdeçal da deneyebilirsiniz.

Saçkıranla mücadelede etkili olan bir diğer uçucu yağ da çay ağacı yağıdır. Antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Cildinizin etkilenen bölgesine topikal olarak uygulayabilir veya mantar önleyici taşıyıcı yağlarla birleştirebilirsiniz.

Stresi azaltır

Ceviz, omega-3 yağ asitlerinde yüksektir ve serotonin üretimine yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir. Ayrıca çok çeşitli vitamin ve mineraller içerirler ve lif bakımından zengindirler. Ayrıca kan şekerini düzenlemeye ve ruh halini dengelemeye yardımcı olurlar. Ham ve organik ceviz almalısınız. Faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, onları dört saat suda bekletin. Ek besin değeri için cevizleri de kurutabilirsiniz.

Ceviz, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip polifenoller içerir. Bu bileşikler kansere neden olan genleri inhibe edebilir. Son araştırmalar, cevizlerin zihinsel işlevi iyileştirebileceğini de göstermiştir. Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırma, 64 üniversite öğrencisini inceledi ve sekiz hafta ceviz ve plasebo yedikten sonra ruh hallerini karşılaştırdı. Araştırmacılar ceviz diyetinin hafızayı ve bilgi işleme hızını geliştirdiğini buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat