Sağlık Makaleleri

Cennet Hurmasının Size İyi Gelecek 15 Faydası

Cennet hurması iki farklı lezzette kişilerin gönlünü fethetmektedir. Tatlı mayhoş olarak da bilinen bir aroması olan cennet hurması damaklarda buruk bir lezzet bırakmaktadır. İçerik bakımından zengin olan bu meyve severek tüketilmektedir. Bunun ile birlikte cennet hurmasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Bağırsakları korur.
 2. Bağışıklık sistemine iyi gelir.
 3. Kanser riskini önler.
 4. Göz sağlığına iyi gelir.
 5. Strese iyi gelir.
 6. Tansiyonu dengede tutar.
 7. Yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir.
 8. Hamilelik zamanında etkilidir.
 9. İskelet sistemini güçlendirir.
 10. İltihapların temizlenmesine katkı sağlar.
 11. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde hastalıkların korunmasında etkilidir.
 12. Çocukların gelişiminde etkilidir.
 13. Cilt sağlığına iyi gelir.
 14. Tümörün yayılmasını engeller.
 15. Mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar.

KALP SAĞLIĞINA FAYDALARI

Hurma, arterlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır. Zengin bir potasyum kaynağıdır ve bu mineral kan damarlarını genişletmeye ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Vücut dokularına ve organlarına kan akışı arttıkça ve kan damarları genişledikçe, kalbiniz daha az çalışmak zorunda kalır ve bu da kalp problemleri riskini azaltır.

GÖZ SAĞLIĞINA FAYDALARI

Hurma gözlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Günde bir hurma yiyerek günlük A vitamini ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılayabilirsiniz. Ayrıca kabuğunda lutein ve zeaksantin adı verilen göz sağlığı için önemli olan antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku tabakası olan retinada büyük miktarlarda bulunur.

KAN DOLAŞIMINA FAYDALARI

Cennet hurması, kan damarlarını genişleterek kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur. Ek olarak yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu tetikleyen bakır yönünden zengin bir meyvedir. Vücudunuzda yeterli seviyede bakır olmazsa organizma birçok temel besini sindirip kullanamaz. Ayrıca cennet hurması yemeniz; kan dolaşımınızı arttıran, kas tonusunuz, bilişsel işleviniz, enerji düzeyleriniz ve metabolizmanız üzerinde olumlu bir etki bırakan ek hemoglobin yapılmasına yardımcı olabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE FAYDALARI

Cennet hurmasını diyetinize eklediğinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi ile enfeksiyonlarla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Cennet hurması, kanın pıhtılaşmasını sağlayan manganezin yanı sıra A ve C vitaminleri içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler, meyvenin içindeki vitaminlerden kaynaklanır.

TANSİYONU DENGELER

Yapılan bazı çalışmalar, Trabzon hurmasının içindeki tannik asit ve gallik asitin kalp hastalığı için önemli bir risk olan yüksek tansiyonu düşürmede etkili olabileceğini göstermiştir. Cennet hurması, kan damarlarını genişleten ve aynı zamanda kan basıncını düşüren başka organik bileşenler de içerir.

SİNDİRİM SİSTEMİNE  FAYDALAR

Hurma, lif bakımından zengin diğer tüm besinler gibi sindirim sisteminiz için iyidir. Kabızlık probleminiz varsa hurma yiyerek kabızlık probleminize destek olabilirsiniz. Ayrıca karaciğer problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde vücutta fazla sıvı birikmesini önlemeye de yardımcı olur.

Cildi iyileştirir

Trabzon hurması A vitamini, beta-karoten, lutein, likopen ve kriptoksantin içerir. Buna karşılık oksidatif stresi azaltırlar ve kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olurlar.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Trabzon hurması, günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser riskini azaltmak için faydalı bir meyvedir. Trabzon hurması, birçok kanser önleyici bileşik içerir ve bağışıklık sisteminin serbest radikallere karşı daha iyi savaşmasına yardımcı olur.

Hamilelik sırasında yenebilir

Trabzon hurması hamilelik diyetinize de eklenebilir. Her ikisinin de hamilelikteki faydaları hem bebek hem de anne için düşünülebilir. Hurmadaki kalsiyum, fosfor gibi mineraller bebeğin kemik gelişimine katkı sağlar. Demir içeriği annede gelişebilecek anemi riskine karşı bir önlem olabilir. Hamilelikte daha çok ihtiyaç duyulan folat ise yine cennet hurmasının güçlü besin değerlerinden sadece biridir. Cennet hurmasının faydaları hamileyken de bu besini tüketmek için bir nedendir. Ancak yine de hurmayı beslenmenize eklemeden doktorunuza danışın.

Trabzon hurmasının zararları nelerdir?

Trabzon hurması insan sağlığını korumak için çok önemli bir meyvedir. Ancak fazla tüketilirse tüm besinler gibi kaçınılmalıdır. Trabzon hurmasını fazla tüketmek, içerdikleri güçlü meyve şekeri nedeniyle sizi susuz bırakabilir.
Ancak aşırı tüketimi bağırsak sağlığına zararlıdır. Genel olarak kabızlığa iyi gelen bir meyve olarak bilinse de fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabiliyor. Kronik hastalığı olan kişiler de hurma tüketimine dikkat etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu