Bilim İnsanlarından Öneri:

Bilim İnsanlarından Öneri: “Obezite” Terimini “Kronik İştah Düzensizliği” Olarak Yeniden Adlandırmalıyız

İrlandalı bilim insanları tarafından sunulan yeni öneride, “şişman” ya da “obezite”  terimlerinin  “kronik iştah düzensizliği” olarak yeniden adlandırılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Uzmanlar,  obezitenin kalıtsal bir hastalık olduğunu ve bu hastalığın yeniden adlandırılması gerektiğini vurgulayarak, semptomları olan kişileri tedavi olmaya teşvik etmek amacıyla hastalığa kronik iştah düzensizliği” tabirinin kullanılmasını öneriyor.

Bilim insanları, obezite riskini artıran yüzlerce gen tanımladılar ve bu da obezitenin bir hastalık olarak sınıflandırılması gerektiği iddiasını güçlendiriyor. Bu genlerdeki mutasyonların, beynin iştahı düzenleyen kısımlarında değişikliklere yol açarak, bazılarının fazla yemek yemesine ve kilo almasına yol açtığı düşünülüyor.

her zaman fiziksel açlık hissediyorlar

İrlanda’daki University College Cork Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, obeziteyi bunu yansıtacak şekilde yeniden sınıflandırarak, iştahı bastıran kilo verme hapları gibi tedavilere erişmeye en çok ihtiyaç duyanların önünü açacağını öne sürüyorlar.

Dr. Margaret Steele, obezitenin kalıtsal bir hastalık olduğunu öne sürerek, “Obez insanlar, sürekli olarak aç olduklarına dair sinyaller alıyorlar ve her zaman fiziksel açlık hissediyorlar. Bu sinyallere de aşırı yemek yiyerek yanıt verebiliyorlar.” dedi.

Bunun olmaması için bir tür tıbbi yardım almaları gerektiğini söyleyen Dr. Steele, “Bunun yerine iştahı düzenleyemeyen fizyolojik sorunları olanlara hastalık teşhisi konulmalı ve obeziteye alternatif bir isim verilmelidir.” diye ekledi.

Obezitenin bir hastalık olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı konusundaki tartışma, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1936’dan beri obeziteyi, “vücut yağı fazla olan bir kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terim” şeklinde sınıflandırmasıyla on yıllardır devam ediyor. (Kaynak: Sözcü)

 

Bilim İnsanlarından Öneri: “Obezite” Terimini “Kronik İştah Düzensizliği” Olarak Yeniden Adlandırmalıyız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir