Gündem

Bakan Koca’dan Özbekistan’da Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Sağlık turizminin yoğunlaştığı dünyada üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. ‘Health Türkiye’ markasını da her geçen gün farklılaştırarak, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye’nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, Özbekistan’da yapılan Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ve Türkiye-Özbekistan 2. Sağlık İş Forumu açılışının ardından, önemli açıklamalarda bulundu. Semerkant’ta bugün başlayan 2. Sağlık İş Foruma yoğun ilgi ve katılım olduğunu belirten Koca, “Hem sağlık turizmi hem tıbbi cihaz alanında üretim, ilaç dahil olmak üzere bilgi sistemleriyle ilgili karşılıklı işbirliğinin yapıldığı bir forum düzenlendi.” dedi.

Yaklaşık 1000 katılımcının yer aldığını söyleyen Koca, sonraki süreçte işbirliklerin devamlılığı açısından görüşmelere hız kesmeden devam edileceğinin bilgisini verdi.

Bakan Fahrettin Koca, açılış sonrası şu değerlendirmelerde bulundu; “Sağlık turizminde son dönemde Türkiye, merkez olmaya başladı. Sağlık turizminin yoğunlaştığı dünyada üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. Yoğun bir ilgi olduğunu biliyoruz. ‘Health Türkiye’ markasını da her geçen gün farklılaştırarak, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye’nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz. Bunun tanıtımını da burada yapmış olduk. ‘Health Türkiye’ markasıyla hem kamu hem üniversitelerimiz hem özel sektörün bu anlamda yer aldığı, portalda hepsinin bulunduğu, ulaşımın kolay olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreç, özellikle hedeflediğimiz bazı ülkelerde bu tanıtımları yoğunlaştıracağımız bir dönem olacak.”

“Hedeflediğimiz ülkelerde sağlık iş forumlarını yoğunlaştırarak ‘Health Türkiye’ markasını tanıtmak”

Dr. Fahrettin Koca, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) çalışmaları hakkında; “UMKE yapımız var. UMKE’yi, bu yapıyı Türk devletlerine de taşımak ve kurmak üzere bir adım attık. Bununla ilgili ilk eğitimleri, Türkiye’de Urla’daki tesislerimizde yapacağız.” diye konuştu.

Sağlık İş Forumlarını diğer ülkelere de taşıyacaklarını ifade eden Koca, Eylül ayında Londra’da bir forum planlandığını kaydederek şu söylemlerde bulundu; “Hedeflediğimiz ülkelerde sağlık iş forumlarını daha yoğunlaştırarak hem ‘Health Türkiye’ markasını tanıtmak hem Türkiye sağlık sistemini hasta, bilişim, tıbbi malzeme, ilaç bazlı tanıtacağız.”

Bakan Koca, sağlık alanında Özbekistan ile Türkiye arasında eğitim çalışmalarına yönelik faaliyetler hakkında da şöyle konuştu; “Hem Sağlık Bilimleri Üniversitesi altında, burada Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Tıp Fakültemiz de var. Hemşire ve öğrencilerin eğitimlerine ilişkin de Türkiye’de katkı sağlıyoruz. Hatta öğrencilerin Türkiye’de eğitim almalarını ve uzmanlık eğitimi dahil Türkiye ile yakın bir işbirliği içindeyiz. Sayın Bakanımız da dünyadaki sağlık sistemlerini incelediklerini ama hasta bazlı Türkiye’nin sağlık sistemini kendilerine yakın bulduklarını ve önemsediklerini, bilişim dahil olmak üzere sağlık sistemini Özbekistan’a örnek almak istediklerini ifade etti. Biz de bu anlamda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu söyledik. Üzerimize düşeni yapıyor olacağız.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat