Gündem

Bakan Koca’dan Eris Varyantı ve Kızamık Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’un yeni varyantı Eris ile ilgili, “Bu görülen varyantlar sakın ha bizi asla endişelendirmesin ve asla eski kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, Kırşehir Valiliğini ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değimiyle sessiz devrimlerden birisini sağlık sektöründe yaşadığını belirtti.

Bakan Fahrettin Koca, sağlık alanıyla ilgili; “Yaptığımız sağlık yatırımları, insan kaynağı planlamaları, sosyal güvence kapsamını genişleten cesur politikalarımızla etkin ve nitelikli sağlık hizmeti üreten, erişilebilir, güçlü bir sağlık sistemine kavuştuk.” şeklinde konuştu.

Sağlık sisteminin son 4 senede iki büyük felaketle sınandığını vurgulayan Bakan Koca, “Küresel yıkıma yol açan salgın ve asrın felaketi olan Kahramanmaraş depremleri. Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 22 yıldır kesintisiz olarak sağlığa yaptığımız yatırımlarla bu büyük badirelerin üstesinden geldik.” söylemlerinde bulundu.

Çabaların bugün sağlıkta küresel güç olma hedefiyle devam ettiğini kaydeden Koca, şu değerlendirmelerde bulundu; “Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Türkiye Yüzyılı vizyonumuzda sağlık altyapısı, teknoloji ve sağlık hizmeti üretimi noktasında bölgesel ve küresel lider olmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda ülkemizin her ilinde sağlık hizmetlerimizi yerinde değerlendirerek değişimin sürekliliğini koruma ve hızını artırma gayreti içinde hareket ediyoruz. Tüm enerjimizi, halkımızı daha sağlıklı, ülkemizi daha güçlü bir geleceğe taşıma hedeflerimize yöneltiyoruz. Bu ziyaretlerimiz sayesinde öncelikli olarak sağlıktaki hedeflerimizin ilimizdeki yansımalarını yakından takip etmiş oluyoruz. İkinci olarak bu hizmetlerimizi büyük bir fedakarlıkla halkımıza sunan sağlık çalışanlarımızla ve hemşerilerimizle hasbihal ederek sorunları ve ihtiyaçları sahada görme fırsatı buluyoruz.”

Bakan Koca, Kırşehir’de sağlık hizmetleri ve yatırımlarının bir değerlendirmesini yaptıklarını söyleyerek, “Kırşehir’imizde 2002 yılından bugüne kadar 6 hastane, bir ADSM ve 17 birinci basamak sağlık tesisi olmak üzere 24 sağlık tesisi yatırımını tamamladık.” diye konuştu.

“Türkiye’de Eris varyantına rastlanmadı”

Sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Koca, Kovid-19’un yeni varyantının Avrupa’da artış gösterdiğinin ve Türkiye’de görülüp görülmediğinin sorulması üzerine, şu açıklamaları yaptı; “Özellikle son günlerde yurt dışında görüldüğüne dair çok yoğun bilgiler var. Türkiye’mizde bu ve benzeri bir varyant görülmedi. Bu görülen varyantlar sakın ha bizi asla endişelendirmesin ve asla eski kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Ve halen Kovid görülüyor mu? Evet görülüyor. Dünyada görülüyor mu? Evet görülüyor. Görüldüğü halde Dünya Sağlık Örgütüne artık bildiriliyor mu? Bildirilmiyor. Bu dönemde giderek mutasyonlarla her geçen gün etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz. O nedenle virülansı artan hastane yatışı daha da arttıran herhangi bir durum söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun, endişelenmesin. Genel koruma, tedbirimiz griple ilgili nasılsa bundan sonraki süreçte aynı şekilde olmalı. Yaşlılarımızın, kronik rahatsızlığı olan büyüklerimizin özellikle kalabalık ortamlarda, özellikle bir şekilde virüs etkisinde olan vatandaşlarımızdan kendilerini korumak için gayret göstermeleri her zaman yapacağımız bir uygulama.”

“Kızamık Hakkında”

Bakan Koca ,kızamıkla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı; “Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz. Korunmanın en etkili yolu aşı. Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli. Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu