Gündem

Bakan Işıkhan’dan Memura Toplu Sözleşme Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan, milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmeleri hakkında açıklama geldi. 1 Ağustos’ta gerçekleşecek ilk toplantıya katılacağını ifade eden Işıkhan, “İnşallah görüşmeleri uzlaşmayla sonlandıracağız” dedi.

1 Ağustos’ta başlayacak görüşmeler öncesinde memur sendikaları tekliflerini Bakan Vedat Işıkhan’a sundu. Görüşmeler, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2 yıllık mali ve sosyal haklarını belirleyecek.

“MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI  ALİ YALÇIN: 2 YILLIK SÜREÇTE %110 ARTIŞ TEKLİF EDİYORUZ”

“2 yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ediyoruz. Kamu işveren tarafı da alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmeli.” Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7’nci dönem toplu sözleşme dönemi taleplerini böyle açıkladı. Ardından talepler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletildi.

“ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT IŞIKHAN: GÖRÜŞMELERİ UZLAŞMAYLA SONLANDIRACAĞIZ”

Memurların taleplerinin ardından süreç, kabine toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a soruldu. Bakan Işıkhan, 1 Ağustos’taki ilk toplantıya kendisinin de katılacağını ifade etti. Kamu işvereninden uzlaşma sinyali de geldi. Işıkhan, “Taraflar ile bir araya geleceğiz. İnşallah görüşmeleri uzlaşmayla sonlandıracağız” diye konuştu.

“MEMURLAR KİRA YARDIMI TALEBİNDE BULUNDU”

Memurlar 7 bin 650 lira kira yardımı, 8 bin 77 lira seyyanen zammın emeklilere de verilmesi talepleri ile masaya gidecek. Ayrıca en düşük memur maaşı hesaplanırken hata yapıldığını belirten Memur-Sen, göreve yeni başlayan bekar memurlar için bin 650 lira ek zam talebinde bulundu. 1 Ağustos’ta başlayacak 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinin 1 ay sürmesi bekleniyor. Sürecin ardından alınan kararlar, 4 milyon memur ile 2 buçuk milyon memur emeklisinin 2024 ve 2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu