Gündem

Aydın Devlet Hastanesi’nde Beyin Anjiyografisi Yapıldı

Aydın Devlet Hastanesi 3 yılda yaklaşık yüzde 50 büyüme kaydetti. Bu çerçevede Aydın Devlet Hastanesi’ne başvuran 21 yaşındaki bir genç, bir yıldır devam eden kollarda güçsüzlük şikayetine kurumda çözüm buldu.

Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’ne başvuran gence, beyin ve servikal MR tetkikleri yapıldı.  Tetkikler sonucunda beyin sapı ve omuriliğine baskı yapan büyük bir kitle olduğu saptanan hastaya, sağlığına kavuşması hastane bünyesinde ilk kez beyin anjiyografisi ameliyatı gerçekleştirdi.

Aydın Devlet Hastanesi Örnek Uygulamaları

Ameliyat ile ilgili Sağlık Bakanlığı Aydın Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamada “Aydın Devlet Hastanesi, başarılı işlemlerine bir yenisini daha ekledi ve Hastanemizde ilk defa “Beyin Anjiyografi” işlemi gerçekleştirildi. 21 yaşındaki hastamız bir yıldır devam eden kollarda güçsüzlük şikayeti ile Hastanemiz Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğine başvurdu. Hastanemizde yapılan beyin ve servikal MR tetkiklerinde, hastamızda beyin sapı ve omuriliğe bası yapan büyük bir kitle saptandı. Hastamıza, kitlenin damarsal kaynaklı da olabileceği, yapılacak olan beyin anjiyografisi ile gerekirse kitleyi besleyen damarları kapatarak daha güvenli ameliyat yapılabileceği bilgisi verildi.

Sonrasında kitlenin damarsal yapısını ortaya koymak ve yapılacak ameliyatı daha güvenli hale getirmek için Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Murat Özcan Yay ve ekibi tarafından, hastamıza lokal anestezi eşliğinde kasık damarından girilerek “Beyin Anjiyografi” işlemi yapıldı. Başarılı geçen anjiyografi işleminden sonra, hastamız aynı ekip tarafından intraoperatif nöromonitör eşliğinde ameliyata alındı. Kitle, operasyon ile tamamen çıkarıldı ve hastamızda herhangi bir sekel veya komplikasyon oluşmadan ameliyat tamamlandı. Hastanemiz bünyesinde uzun zamandır planlamakta olduğumuz “Beyin Anjiyografi” işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Beyin kanaması ile Hastanemize başvuran hastalarımızın tanı ve tedavisinde de beyin anjiyografisi yapma hazırlıklarımız devam ediyor. Hastanemizde ilk defa gerçekleştirilen bu işlemlerde katkıları bulunan Op. Dr. Murat Özcan Yay, Op. Dr. Arda Topçam, Op. Dr. Özer Uyguç, Uzm. Dr. Abdullah Güven, Uzm. Dr. Dilek Soysal, Anestezi, Anjiyografi ve Ameliyathane ekibimiz ile Servis ve Yoğun Bakım Hemşirelerimizi tebrik ediyor, başarılı işlemlerinin devamını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat