Gündem

Avusturalya’dan Mardin’e Hekimin Yaşam Öyküsü

Avusturalya’dan Mardin’e bir hekimin ilginç yaşam öyküsü.. Uzun yıllardır yurt dışında yaşayan Zeki Sağdıç (65),  Mardin’in Midyat ilçesine kesin dönüş yaptıktan sonra aile hekimi olarak göreve başlayacak.

İlk ve ortaokul eğitimini Midyat’ta tamamladıktan sonra Elazığ’da Keban Lisesi’nden mezun olan Sağdıç, Almanya’ya tıp eğitimi almaya gitti. Mezuniyet sonrası Almanya’da daha sonra Avusturalya’da hekimlik yapan Sağdıç, hayatının kırk yılını yurt dışında geçirdi.

Avusturalya’da 13 Yıl Yaşadı

Yurdumuza kesin dönüş kararı alan Sağdıç, Mardin’in Midyat ilçesinde mesleğini devam ettirme kararı aldı. Sağdıç, Yeni Mahalle’de kurulacak Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi olarak hemşehrilerine sağlık hizmeti sunacak.

Zeki Sağdıç: “Beni buraya çeken asıl mesele vatanıma hizmet etmekti. Midyat’ta başlamak çok güzel bir duygu. Hep hayalimdi, bu hayalimi gerçekleştirmiş oldum.”

Daha önce Midyat’a ziyarete geldiklerini, eşinin bu güzel coğrafyada yaşamak istediği için kendini desteklediğini belirten Sağdıç, bu kararda farklı dinlerden insanların bir arada saygı ve sevgiyle yaşadığı bir kent  olmasının önemli bir unsur olduğunu belirtti.

“Yetkili birimler de ellerinden geleni yaptı. Onların emeği olmasaydı bu şekilde olmazdı. Hepsine teşekkür ediyorum. 13 yıl Avustralya’da kaldım. Salgından dolayı 2,5 sene gelemeyince tamamen geri dönüş için karar verdik. Burada yeni bir hayata başlayacağız. Buraları çok seviyoruz, kültürü çok güzel. Çok güzel olacak inşallah.” dedi.

Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker, doktor Zeki Sağdıç’ın yıllarca yurt dışında kaldıktan sonra ülkesine dönüş yapmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Türker, Sağdıç’ın bu kararının kendisine, Midyat’a ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Elizabeth Kurt (43) de Zeki Sağdıç’ın ilçede aile hekimi olarak göreve başlamasının kendileri için gurur verici olduğunu anlatarak, “Çok sevinçliyiz. Bütün Süryani arkadaşlarımıza örnek olur. Belki diğerleri de buraya döner. Türkiye’de artık eskisinden daha çok huzurluyuz, huzur içerisindeyiz. Kardeşçe yaşıyoruz. Daha da güzel olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu