Gündem

Avrupa Maymun Çiçeği Pençesinde

Maymun çiçeği salgını Avrupa’da yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün ülkemizde görülmesi ile gündeme düşen hastalık, Avrupa’da hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da maymun çiçeği vakalarının son 2 haftada yoğun bir şekilde artarak üçe katlandığını açıkladı.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, basın açıklaması ile durumu değerlendirdi.

Avrupa Maymun Çiçeği Salgını Merkezi

Kluge, “15 Haziran itibarıyla DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500’ün üzerinde vaka tespit edildi. Son iki haftada vaka sayıları üçe katlandı.” bilgisini paylaştı.

turkiye8217de maymun cicegi hastaligi goruldu
sağlık bakanlığı: türkiye’de maymun çiçeği hastalığı görüldü

Maymun Çiçeği Erkekleri Vuruyor

Kluge, bölgede doğrulanan vakaların 21 ile 40 yaş arası kişileride yoğunlaştığını, hastaların yüzde 99’unun da erkek olduğunu aktardı. Virüsün büyük oranda erkek erkeğe cinsel ilişki yoluyla bulaştığı ve temas yoluyla bulaşımın çok az olduğu ifade edildi.

Maymun çiçeği vakalarının yüzde 10’unun tedavi amaçlı hastaneye kaldırıldığını, 1 kişinin ise yoğun bakıma alındığını belirtildi.

Maymun Çiçeği Can Almadı

Şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin yaşamını yitirmediğini kaydeden Kluge, “Hastalığın çabuk evrilmesi, DSÖ Acil Durum Komitesinin virüsün acil durumuna dair görüşünü kısa zamanda değiştirebilir. Bu kadar hızlıca yayılan ve adeta her gün, daha önce etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmamalı.” uyarısında bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezlerinin (CDC) son verilerine göre dünya genelinde 31 ülkede toplam 5 bin 323 vaka bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu