Gündem

Atipik Otizmli Çocukları Konuşabilsin Diye Papaza Gidip Eşek Dili Yedirdiler

Kocaeli’de yaşayan alile 4 yaşındaki atipik otizm teşhisi konulan Ali Sarp Aydın’ı konuşturabilmek için her yöntemi denediler. Çocukta “Papaz büyüsü” olabileceği söylemi ile İstanbul’da papaza giden aile çözüm bulamayınca çareyi Kocaeli’de buldu. Doğal ortam ve hayvanlar ile bir arada eğitime hızlı cevap veren Ali Sarp artık konuşuyor.

atipik otizmli çocukları konuşabilsin diye papaza gidip eşek dili yedirmeyi bile deneyen aile çözümü doğa ve hayvanlar ile iç içe bir eğitim programında buldu.

Kocaeli’de yaşayan 4 yaşındaki Atipik Otizmli Ali Sarp Aydın, konuşması gereken yaşa geldiğinde ailesi, kendileri ile hiçbir şekilde temas kurmadığını ve kelime çıktılarının olmadığını fark etti. Birtakım sorunlar olduğunu anlayan aile, öncelikle çevresindekilerin tavsiyeleri üzerine farklı hocalara gitti. Hocalardan çare bulamayan aile yine çevresindekilerin “Bu çocukta papaz büyüsü var papaz bulmalıyız.” tavsiyesini alınca papaz aramaya başladı.

Papazı İstanbul’da bulan aile papaza görüşme için 8bin TL para ödedi. ‘Bu çocuğa dana, eşek dili yedirin’ tavsiyelerini de dinleyen aile, o yöntemi de uyguladı. Bu yöntemde öncekiler gibi işe yaramayınca aile psikiyatriye gitmeye karar verdi. Yapılan kontrollerde Ali Sarp Aydın’a atipik otizm teşhisi konuldu.

“İlk 4 ay içinde çocuğumuzun konuşmasına vesile oldular”
Sürecin nasıl ilerlediğini anlatan baba Alparslan Aydın, “Ali’nin biz farklı bir durumunun olduğunu vermiş olduğumuz komutları almadığında fark ettik. Bir komut verdiğimizde, ismini söylediğimizde bize bakmıyordu. Oyuncakları olduğu yerde çevirirken, hep tekrar etmesinden anladık. Psikiyatriye götürdük. Atipik otizm teşhisi konuldu, konuşamıyordu. Özel bir kuruma başvurduk. 6 aylık eğitim aldı, oradaki eğitimde ufak bir ilerleme vardı. Kurum kapanınca başka bir kuruma gittik.

İlk aldığımız verimlerin de gittiğini fark edince, burayı duyduk ve geldik. Özellikle 4 ay içinde çocukların konuştuğunu duyunca geldik. Bunun reklam mı, yalan mı olduğu araştırdık ve gerçek olduğunu anlayınca Kasım 2021 yılında buraya geldi. İlk 4 ay içinde çocuğumuzun konuşmasına vesile oldular” dedi.

aw654798 02
kocaeli’de yaşayan ve atipik otizm teşhisi konulan 4 yaşındaki ali sarp aydın’ın ailesinin, çocuklarını konuşturmak için denemediği yöntem kalmadı. ‘papaz büyüsü’ var söylemi ile i̇stanbul’da papaza bile giden aile, çareyi kocaeli’de buldu. doğa ve hayvanlar ile iç içe eğitime kısa sürede yanıt veren ali sarp artık konuşuyor.

“Doğru, yanlış bütün yollara başvurduk”

Atipit otizmli çocuklarının konuşma çağına geldiğinde hiç konuşamadığını gören baba Alparslan Aydın yaşadıklarını anlattı, “Bir şey istediği zaman benim elimi tutuyordu, istediği şeyin yanına götürüyordu. 2.5-3 sene bekledik, ‘anne, baba’ desin diye ama onu bile söylemiyordu. İnsanın gerçekten bu durumda evladının konuşamadığını, ifade edemediğini görmesi çok kötü bir durum. Ümitsizliğe kapılmamak gerekli.

O durum tarif edilemez, eşimin ağladığı günleri biliyorum. Kendi akranları konuşurken onun konuşamaması, kendine zarar vermesi gerçekten bizim için zor zordu. Şükürler olsun şu anda çok iyi konuşuyor. Sinirlilik hali geçti” diye konuştu.

Saçma şeyler deneyerek çocuklarını konuşturmaya çalıştıklarını söyleyen baba aydın, “İstanbul’da papaza kadar gittik. Birisi, ‘Papaz büyüsü olabilir’ dedi. Biz de, ‘Nerede bu papaz dedik’ ve İstanbul’a gittik. O zamanın parası 8 bin lira verdik. Papaz bize şu dili, bu dili, eşek, dana dili yedirin’ dedi. Doğru, yanlış bütün yollara başvurduk” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’de yaşadığını belirten baba Alparslan Aydın, “Bu şekilde aileler varsa Atlantis’i çok öneriyorum. Aileler reklam zannediyor olabilirler. En iyisinin eğitim olduğu kanaatindeyim. 3 tane kurum değiştirdim en iyisini Atlantis’te yaşadım. İmkanları varsa önce bu kurumu inceleyip gelmelerini isterim. Çocuğum özel hocalarla eğitim alıyor, çeşitli hayvanlar ile temas kurmasıyla ilerleme kaydettiğini görüyorum.

Özel yerlere gidip bir iki saat çocuğunuzu orada tutacağınıza, doğanın içinde dersler bittikten sonra hayvanlarla iç içe olunabilen yerleri tavsiye ederim. Bu işi herkes para karşılığında yapar, Atlantis’i ben bunlardan ayırmak istiyorum. Tüm çocuklar ile olan ilgileri, projelerden beni bilgilendirmeleri, verdikleri tarihlerde gerçekten çocuğumun ve diğer çocukların gelişimlerini göstermesiyle, Türkiye’de değil, Avrupa’da bile bir numara olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat