Sağlık Makaleleri

Astigmatizm Nedir?

Astigmatizm, korneanın her yönde eşit olmayan eğriliğinden (yuvarlak şekil) kaynaklanan bir göz kusurudur. Basitçe top yerine yumurta gibi gözlere sahip olmak olarak tanımlanabilir. Bunun sonucunda retinada (görünür katman) bulanık görüntüler oluşur. Astigmatizm kelimenin tam anlamıyla aptallık anlamına gelir (Yunanca). Bu göz kusurunda göze giren ışık ışınları belli bir noktada kesişmez. Astigmatizm saf olabilir veya bazı hastalarda miyopi veya hipermetrop ile birlikte olabilir. Diğeri ise göz eksenlerinden birinin miyop, diğerinin hipermetrop yani karışık tipte olmasıdır. Astigmatlar uzaktan ve yakından ayırt edemezler. Baş ve gözlerde ağrı astigmatizmde sık görülür.

Astigmatizme ne sebep olur?

Gözdeki astigmatizmanın nedeni esas olarak ön kısımda yer alan korneanın düzensiz eğrilik eğiliminden kaynaklanır. Kornea genellikle hafif dışbükeydir ve her yöne eşit bir eğriliğe sahiptir. Bu nedenle korneadan yansıyan ışık her yönde eşit olarak kırılır.

astigmatizmada korneanın bir yüzeyi diğerinden farklı bir eğriye ve yönelime sahiptir. Bu yönler çoğunlukla birbirine diktir. Buna kırılma yönü veya meridyen denir. Böylece örneğin kornea yatay eksende dikey eksene göre daha az kavisli olabilir. Bu nedenle korneanın şekli yuvarlak değil ovaldir.
Işık böyle bir korneadan geçtiğinde, daha dışbükey meridyenden daha önce ve daha az dışbükey meridyenden daha sonra kırılır.

kulağa karmaşık geliyor ama aslında kornanın her iki yanında biri önde diğeri arkada olmak üzere iki farklı kırılma noktasını ifade ediyor. Görüntü veya görüntüler belirli bir zamanda görünmüyor. Tek bir noktadan bu elips görünür.

Korneadaki bu aberasyonlar dalgalı bir aynaya bakmak gibidir. Göz, gelen ışığı anında yakalayamaz.

Astigmatizm görmeyi nasıl etkiler?

Kornea, gözün ön kısmında bulunan ve ışığın göze girmesini sağlayan saydam bir yapıdır. Korneamız, ışığı net bir şekilde görebilmeniz için bir noktaya yönlendirerek kırma gücünün dörtte üçünü elde eder.
Korneanın arkasındaki göz merceği, ışık ışınlarını toplayarak ve bunları retina üzerindeki bir noktaya yansıtarak işi yapar: retina üzerindeki makulanın (makula) merkezi olan fovea, daha keskin görmenin gerçekleştiği nokta. Işık foveaya tam olarak odaklanmamışsa keskin bir görüntü retinaya ulaşamaz ve beyne ulaşamaz.

Astigmatizma varlığında kornea yüzeyi küresel değildir ve her yöne eşit şekilde eğilir. Sonuç olarak kornea, net görüş için gerekli olan ışık ışınlarını tek bir noktada birleştiremez. Her biri kendi aralığına ve aralarındaki geçişe sahip, çoğunlukla dikey olan iki meridyenden oluşur. Bu nedenle hasta nereye bakarsa baksın net bir görüntü elde edemez.

Astigmat nasıl belirlenir?

Dikkatli bir göz muayenesi her zaman astigmatın varlığını ve derecesini belirleyebilir.

Astigmat nasıl tedavi edilir?

Astigmat lensler ve refraktif dengeli torik kontakt lensler, silindirik değerli CYL torik lenslere sahiptir. Bu CYL değeri, değişen dikey eksenlerde (AKS) farklı kırılma değerleri verir.

Astigmatizm hayatınızı nasıl etkiler?

Astigmatın hayatınızı olumsuz etkilememesi için gözlük veya kontakt lens takmaya kısa sürede alışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat