Gündem

Antalya’da 112 Servisine Yabancı Dille Yapılan Çağrılarda Artış Var

Ülkemizin önemli turizm merkezi Antalya’da hizmetine aralıksız devam eden 112 servisine yabancı dilde gelen ihbarlara da çabucak müdahale ediliyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde 7 gün 24 saat kesinitisiz hizmet veren 112 servisi, Türk vatandaşlarının yanı sıra şehre tatil amaçlı gelen milyonlarca turist ve bunun dışında yerleşik yabancıların da ihbarlarını cevapsız bırakmıyor. İngilizce, Rusça ve Almanca dil bilen 8 çalışan, yabancılardan gelen ihbarların olay ve adres bilgilerini yaklaşık 25-30 saniye içerisinde alıp içeriği doğrultusunda ilgili kurumların operatörlerine iletiyor.

Antalya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mehmet Koçak, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, 112 servisine gelen çağrıların ekipleri tarafından hızla alındığı, gerekli gereksiz ayrımı yapılmasının ardından ilgili kurumun çağrı alıcılarına iletildiğini belirtti.

– 112 servisine gelen yabancı ihbarlarda artış yüzde 25 oranında

Merkezde emniyet, sağlık, jandarma, AFAD, sahil güvenlik, orman ve itfaiyeye bağlı ekiplerin görev aldığını ve yabancılardan gelen ihbarların çabucak bu birimlere aktarıldığını söyleyen Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya ülkemizin önemli turizm merkezi olması nedeniyle yabancı dil bilen 8 operatör Almanca, İngilizce ve Rusça dillerinden gelen ihbarları karşılamaktadır. Yabancı dillerden gelen ihbarlarda geçen yıllara göre yüzde 25’lik artış söz konusu, 2022 yılında yabancılardan yaklaşık 12 bin çağrı geldi. Bunların yüzde 86’sı gerekli, yüzde 14’ü ise gereksiz çağrılar olarak kaydedildi. Yabancı ülkeden gelen vatandaşlara en iyi hizmeti verebilmek için çağrılar hemen çağrı alıcı arkadaşlarımız tarafından karşılanarak konuyla ilgilenilmektedir.”

Koçak, yabancı dilde gelen ihbarların yüzde 55’inin İngilizce, yüzde 36’sının Rusça, yüzde 4’ünün Almanca ve yüzde 5’inin ise bunların dışındaki dillerden geldiğini belirtti.

– Yabancılar, resepsiyonu aramak isterken yanlışlıkla 112’yi arıyor

Acil Çağrı Merkezi çalışanı Hatice Babadağ, 11 senedir ihbar telefonlarına baktığını ve yabancı dilde gelen ihbarlara da çabucak cevap verdiklerini kaydetti. Merkezde İngilizce ve Rusça dillerinden gelen ihbarları yanıtladığını söyleyen Babadağ, “Yabancıların çoğu kaldıkları otelin resepsiyonuna bağlanmak isterken yanlışlıkla 112’yi arıyorlar, ‘Resepsiyonla görüşebilir miyim, deniz manzaralı oda istiyordum’ gibi isteklerde bulunuyorlar. Aradıkları yerin acil çağrı merkezi olduğunu söyleyince özür dileyip kapatıyorlar.” ifadesini kullandı.

– “Ben göç idaresine başvuru yapmıştım, sonucu ne oldu”

Almanca ve İngilizce dillerinde çağrılar alan personel Zerrin Barın İnanç ise yabancıların 112 servisini ekseriyetle şikayette bulunma amacıyla kullandığını aktardı.

Yabancıların merkezi aradıklarında otel ve taksicileri şikayet etmek istediklerini belirten İnanç, şu sözleri kullandı:

“Antalya’ya tatile gelenlerden ‘Oteli beğenmedim, paramı geri almak istiyorum, taksici benden çok para istiyor’ gibi şikayetler çok fazla geliyor. Bununla ilgilenmediğimizi söyleyince bazıları anlayışla karşılıyor, bazıları da sinirlenip ısrarla polis istediği söylüyor. Şu aralar ise çok fazla göçmenlik bürosuyla ilgili telefonlar alıyoruz, ‘Ben göç idaresine başvuru yapmıştım, sonucu ne oldu?’ diye çok fazla arayan var. Bu şekilde gelen aramaları da gerekli yerlere yönlendiriyoruz.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu