featured
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS 2022 hakkında soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS 2022 hakkında soruşturma başlattı

Suç duyurusunun ardından savcılık soruşturma başlattı. 31 Temmuz Pazar günü ÖSYM tarafından yapılan KPSS’de yer alan bazı soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında yer alanlarla aynı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü.

KPSS 2022 Soruları Şaibesi

ÖSYM, konu ile ilgili iddiaları reddetmişti. Açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” denildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceme talimatı verdi ve “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayınlanan kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı. Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı, “Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor” diye konuştu. Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Savcılık Devrede

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, kurul olarak inceleme başlattıklarını duyurdu. Özvar, “2022 KPSS’de çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.  (Gazeteduvar)

Polis, 2022-KPSS Lisans oturumundaki bazı sorularla ilgili soruşturmada Yediiklim Yayınevine ait işyerlerinde arama başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS 2022 hakkında soruşturma başlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir