Gündem

Anadolu Sağlık-Sen Nedir, Ne İş Yapar?

Anadolu Sağlık-Sen aslında nispeten eski bir sendikadır. Ancak sağlık çalışanlarının sendikalara yönelik ilgisi artınca son yıllarda daha fazla öne çıkmıştır. Bu haberimizde Anadolu Sağlık-Sen nedir, ne iş yapar ve kimler Anadolu Sağlık-Sen üyesi olabilir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sendika Nedir?

Sendikalar, çalışanların haklarını iş yönünden, kazanç yönünden, toplumsal açıdan ve kültürel açıdan savunan yasal organizasyonlardır. Sendikaların amacı çalışanların mevcut haklarını geliştirmek ve yeni haklar kazanmasını sağlamaktır.

Türkiye’de sendikalar, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde faaliyet gösterir. Bu doğrultuda sendikal yapılanma kurmak ve kurulmuş sendikal yapılara üye olmak çalışanların en doğal haklarından bir tanesidir.

Devlet, siyasi parti ve iktidardan bağımsız olan sendikalar çalışmalarını farklı iş kollarında sürdürür. Her bir çalışan kendi iş kolundaki sendikaya özgürce üye olabilir. Bir sendikaya üye olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken tek kriter, sendikanın tüzüğünde yazan şartlardır. Her sendika belirli amaçlar doğrultusunda kurulduğu için kendine özgü bir tüzüğe ve kendine özgü üyelik şartlarına sahiptir.

anadolu sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Anadolu Sağlık-Sen Nedir?

12 Eylül 2011 tarihinde çalışmalarına başlayan Anadolu Sağlık-Sen, “Türkiye’de sendikacılığın siyasallaştığı” eleştirisiyle Çalışan-Sen çatısı altında kurulur. Tam adı Anadolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olan Anadolu Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet iş kollarında faaliyet gösterir.

Anadolu Sağlık-Sen’e göre sendikaların siyasallaşması sağlık çalışanlarının özlük haklarını ve çalışma şevkini kaybetmesine neden olur. Bu eleştiri doğrultusunda tamamen bağımsız bir sendikal hareket olmak amacıyla kurulan Anadolu Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının yarısının henüz bir sendikaya üye olmadığına vurgu yapar.

Sendikalaşmanın artmasını savunan Anadolu Sağlık-Sen, sendikalarda yaşanan sorunların kaynağının siyasi baskı, arkadaşlık ve hemşericilik olduğunu savunur.

Anadolu Sağlık-Sen Ne İş Yapar?

Anadolu Sağlık-Sen, şu çalışmaları yürütür:

 • Toplu taşımadan ücretsiz yararlanma hakkının uzatılması gibi sağlık çalışanlarının lehine kampanyalar düzenler.
 • Anadolu Sağlık-Sen üyelerinin iş hayatlarında uğradıkları haksızlıkların idare mahkemelerine taşınmasında üyelerine yardımcı olur ve hukuki destek sağlar.
 • İdare tarafından alınan yanlış kararları mahkemeye taşıyarak mahkemelerde sağlık çalışanlarının lehine kararların verilmesi için mücadele eder.
 • Sağlık çalışanlarının aleyhine gerçekleştirilen düzenlemelerle ilgili basın açıklamaları gerçekleştirerek kamuoyunu bilgilendirir ve yanlış uygulamaların kamuoyuna duyurulmasını sağlar.
 • Üyelerini temsilen sağlık çalışanlarının beklentilerini kamuoyuyla ve hükümet temsilcileriyle paylaşır.
 • Şubeleri yoluyla sağlık çalışanlarının yerel çalışma koşullarını takip eder ve yereldeki idari birimlerle ilişkiler geliştirerek bu çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışır.

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Kimdir?

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 1974 yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağıkarakaya Köyü’nde dünyaya gelir. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamlayan Taşkın, daha sonra Ankara Keçiören Çevre Sağlık Meslek Lisesi’nde radyoloji eğitimi alır.

Henüz 19 yaşındayken Yozgat Devlet Hastanesi’nde radyoloji teknisyeni olarak meslek yaşamına başlayan Necip Taşkın, sonraki dönemde eğitim hayatını sürdürme kararı alır. 2000 yılında Ankara Gevher Nasibe Sağlık Eğitim Enstitüsü’nü kazanan ve bu kurumda 3 yıl eğitim alan Taşkın, 2003 sonrası Kırıkkale Kadın Doğum Hastanesi’nde tıbbi teknolog olarak mesleki yaşamına devam eder.

anadolu sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Daha sonra Malatya İnönü Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu’nda, sağlık eğitimi alanında lisans eğitimine devam eden Taşkın, 2010 yılında lisans eğitimini başarıyla tamamlar.

2012 yılında Anadolu Sağlık-Sen’in kuruluşunda önemli bir görev üstlenen Necip Taşkın, sendikanın ilk olağan genel kurulunda genel başkan olarak seçilir. İkinci ve üçüncü olağan genel kurullarda da genel başkanlığa seçilen Taşkın, 2012 yılından bu yana Anadolu Sağlık-Sen’in genel başkanlığını sürdürmektedir ve 2015 yılından bu yana Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tıbbı teknolog olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca Necip Taşkın, 2019 yılında Karabük Üniversitesi’nde kamu yönetimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Anadolu Sağlık-Sen Üyelik

Anadolu Sağlık-Sen’e üye olmak isteyen kişiler tarafından sendikanın sitesindeki üyelik formu doldurularak sendikanın Toros Sokak, 5/9, Sıhhıye/Çankaya’daki adresine teslim edilmelidir.

Sendikaya online üyelik formunu doldurarak üye olmak da mümkündür. Anadolu Sağlık-Sen üyeliğini online olarak gerçekleştirmek isteyen kişilerin şu aşamaları takip etmesi gerekir:

 1. Anadolu Sağlık-Sen sitesine tıklanır.
 2. Üst menüde yer alan ÜYELİK butonu altındaki Online Üyelik seçeneğine tıklanır.
 3. Açılan sayfanın alt kısmında yer alan formdaki isim, adres, telefon ve e-posta bilgileri doğru şekilde doldurulur.
 4. Formun en altındaki boşluğa sendikaya üye olmak istediğinize dair bir not düşülür.
 5. Onay butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.

Bu üyelik formu, bir çeşit ön üyelik misyonu taşır. Üyeliğinizin tamamlanabilmesi için sonraki aşamada bir Anadolu Sağlık-Sen temsilcisi sizinle iletişime geçerek sizi yönlendirir.

anadolu sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Çalışan-Sen’in Diğer Sendikaları

Tam adı “Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu” olan Çalışan-Sen’in bünyesinde farklı iş kollarına faaliyet gösteren farklı sendikalar mevcuttur.

Çalışan-Sen çatısı altındaki diğer sendikalar şöyledir:

 • Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası (Eğitimde-Birlik-Sen): Çalışan-Sen’in eğitim iş kolunda faaliyet gösteren sendikasıdır.
 • Din-Bir-Sen: Tam adı “Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası” olan bu sendikaya diyanet çalışanları üye olabilir.
 • Çalışan Enerji-Sen: Enerji, sanayi ve maden çalışanlarının üye olabileceği bir sendikadır.
 • Dem-Toç-Sen: Tam adı “Demokratik Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Sendikası” olan bu sendikaya tarım, orman ve çevre çalışanları katılabilir.

Merak edilen tüm personel sağlık ve gündem haberlerine Sağlık Ağı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu