Sendika

Anadolu Sağlık-Sen: “Memur ve Emekli Yoksullaştı”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) ekim ayı enflasyon oranını değerlendirerek; “TÜİK, bizi şaşırtmadı!” dedi.

Taşkın, ekim ayı açlık sınırının 13.684, yoksulluk sınırının ise 44.573 TL olduğuna değinerek; “TÜİK, ekim ayı enflasyonunu %3.43 olarak açıklarken, yıllık bazda enflasyonu %61,36 olarak gösteriyor! Dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklileri pazara gidemezken, markete girip alışveriş yapamazken enflasyonun düşük gösterilme çabaları düşündürücüdür! Merkez Bankası, yılın son enflasyon raporunda 2023 yılı enflasyonunu revize ederek %65’e çıkardı. Bu bile TÜİK’in açıkladığı enflasyonu doğrulamıyor” ifadelerini kullandı.

Maaş artışlarının enflasyonun gerisinde kaldığını, gerçek anlamda bir artış yaşanmadığını dile getiren Genel Başkan Taşkın, enflasyon farklarının maaş zammı gibi kamuoyuna sunularak maaşlarda ciddi bir artış yapılıyor gibi gösterilmeye çalışıldığını vurgulayarak şu açıklamayı kaydetti;

“Memur ve memur emeklileri yoksullaşırken, bunların hakkını araması gereken yetkili sendika siyasetin gölgesinde hormonlu büyümeye devam ediyor! Memur ve memur emeklilerinin maaşları eridi ve ne yazık ki reel kayıplarını kimse görmek ve anlamak istemiyor! Yüksek enflasyon karşısında açlık ve yoksulluk sınırı artarken, yaşam mücadelesinden yorulmuş, tükenmiş ve yoksullaşmış olan dar ve sabit gelirli memurun halinden anlayacak, sorunlarına çözüm üretecek, elinden tutacak kimse kalmadı! Memurun ekonomik olarak güçlendirilmesi ve içinde bulunduğu ekonomik çöküntüden kurtarılması gerekiyor. Bunun için eşel mobil sistemine geçilmesini istiyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi vergide adaletin sağlanması şart. Vergi diliminin yükseltilmesi ve vergi oranının %15’te sabitlenmesi gereklidir. Enflasyon nedeniyle reel kayıplarını telafi edecek bir maaş zammı verilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu