Gündem

Ameliyat Olmadan 115 Kilo Verdi

Geçtiğimiz yıl Almanya’dan Türkiye’ye morbid obez rahatsızlığıyla gelen ve sağlıklı biçimde yaşam sürmek isteyen Enes Sapmaz(30), bir sene içerisinde 115 kilo verdi.

Yakın çevresi tarafından aşırı kilosu nedeniyle sürekli ameliyata yönlendirilen Sapmaz, azmiyle ameliyat olmadan 1 yılda 115 kilo verdi. Kilo verme sürecine girdiğini ve en önemlisi kendisini bu değişime zihnen inandırdığını belirten Sapmaz, “Başarılı olacağıma inandım. Türkiye’ye gelir gelmez spor yapmaya başladım. 1 yılda 115 kilo gibi kayba uğradım. Obezdim ve Almanya’da da tepki alıyordum. Kendine dikkat etmiyorsun diye. Ben kızıyor olsam da arkadaşlarım ve çevrem haklıydı” dedi.

Oldukça kilo vermiş olmasına rağmen haftanın 6 günü spor yapmayı bırakmadığını söyleyen Sapmaz, “Fast food ürünlerini hayatımdan çıkardım. Tatlı ve kebap ürünlerinin de tüketimini yapmıyorum. Bu tür ürünleri de hayatıma yeniden almayacağım. Bu kararımda da inançlıyım. Evde camı açmadan uyuyamıyordum. Zayıflama sürecimle birlikte her şeyim de değişti. Yeniden normal bir hayata geldim. Uyumam, nefes almam, hayata bakış açım her şeyim değişti” ifadelerini kullandı.

“195 kilo olarak başladı”

Diyetisyene başvurduğundaki kayıtlarına göre 195 kilo olan Enes Sapmaz’ın tahmin edilenin üzerinde kilo verimi sağladığını belirten Diyetisyen Şeyda Ergün de, “Geldiğinde morbid obez sınıfındaydı. Kan değerlerinde de hekimi aracılığıyla sorunları olduğu belli idi. Ameliyatla kilo verileceğine inandırılmış birisiydi. Sağlıklı beslenme ve sporla bu durumdan kurtulabileceğini anlattık. Haftalık takibi ile birlikte verdiğimiz diyet programını uyguladı. Kas kaybı ve değerlerinde düşüş yaşanmadı” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu