Gündem

Ameliyat Edilen Kadının Karnında Cerrahi Alet Unutuldu

Yeni Zelanda’nın Auckland şehir hastanesinde gerçekleşen sezaryen ameliyatı sonrası 18 ay süresince sürekli ağrı yaşayan bir kadının karın içinde bir yemek tabağı kadar büyük bir cerrahi alet bulunduğu tespit edildi.

2020 yılında, Yeni Zelandalı bir anne sezaryenle doğum yaptıktan sonra kronik ağrılar yaşamaya başladı. 2020’deki operasyon sırasında bir cerrah, bir kıdemli kayıt memuru, dört hemşire, iki anestezi uzmanı, iki anestezi teknisyeni ve bir ameliyathane ebesinin ameliyathane ekibinde bulunduğu açıklandı.

Kronik ağrıları devam eden kadının karnında yapılan tomografi sonucunda bir ekartörün bulunduğu belirlendi. 2021 yılında yeniden ameliyat edilen kadın sağlığına kavuştu.

İlk incelemelerin ardından, 20’li yaşlarında olan hastanın yaşadığı durum hakkında açıklama yapan Te Whatu Ora Auckland Hastanesi, “hastaya makul ölçüde beceri ve bakım sağlanmadığı” iddialarını reddetti. Ancak 4 Eylül Pazartesi günü açıklama yapan Yeni Zelanda Sağlık ve Engellilik Komiseri Morag McDowell, hastanenin hasta hakları kanununa aykırı davrandığını bildirdi.

Te Whatu Ora Auckland Hastanesi Operasyon Direktörü Dr. Mike Shepherd, hatadan dolayı özür diledi. McDowell, raporunda plasentanın doğum kanalı girişini tıkaması riski nedeniyle kadının önceden planlanmış bir şekilde sezaryen ameliyatına alındığını ve ameliyat sırasında yaranın kenarlarını geri çekmek için kullanılan Alexis marka cerrahi bir ayırıcının ameliyat sonrasında kadının içinde unutulduğunu aktardı. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu