Gündem

Alzheimer Hastalarında Beyin Hücreleri Neden Ölür?

Bilim insanları tarafından Alzheimer hastalığıyla ilgili yapılan yeni bir araştırmada, beyin hücrelerinin neden yok olduğuyla ilgili bir sonuca varıldı. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, araştırmacılar, alzheimer hastalarının beyninde anormal bir şekilde birikmeye başlayan proteinlerle “nekroptoz” adı verilen hücresel intihar süreci arasında bir bağlantı keşfetti.

İngiltere ve Belçika’dan bilim insanlarının başlattığı araştırmada alzheimer’ın, hafıza kaybı gibi temel semptomlarına, nöron adı verilen sinir hücrelerinin kaybının neden olduğunu ortaya çıkardı. Bedenimiz normal durumlarda nekroptoz ile istenmeyen hücreleri yok edip yeni hücrelere yer açıyor. Hasta insanların beyni yakından incelendiğinde amiloid ve tau adlı proteinlerin anormal bir biçimde birikmeye başladığı gözlemleniyor. Fakat hastalığın temel semptomlarıyla bu proteinlerin arasındaki ilişki önceden bulunamamıştı. London University College’a bağlı İngiltere Demans Araştırmaları Enstitüsü ve Belçika’daki KU Luven üniversitesinden araştırmacılar bu ilişkiyi ortaya çıkardıklarını ifade ediyor. Elde edilen verilere göre Alzheimer hastalarının beynindeki nöronların arasında anormal derecede amiloid plakları ve tau düğümleri oluşuyor. Bu da beyin ödemine yol açıyor. Ödem, nöronların içindeki kimyasal dengeyi bozuyor. Plak ve düğümlerin oluşumuyla beraber beyin hücreleri MEG3 adlı bir özel bir molekül üretiyor. MEG3 molekülü nekroptoz yani hücre intiharlarını tetiklediğinden dolayı önemli bir rol oynuyor. Bilim insanları MEG3’ün baskılanması ya da sinyallerinin engellenmesi halinde hücrelerin intiharının durduğunu keşfetti.

BBC’ye açıklamalarda bulunan Birleşik Krallık Demans Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Bart De Strooper, “Bu çok önemli ve ilginç bir buluş” diyerek şunları kaydetti; “İlk kez nöronların Alzheimer hastalığı yüzünden nasıl ve neden öldüğüne dair bir ipucu elde ettik. Son 30-40 yıldır bu konuda çok fazla spekülasyon yapılmıştı ancak kimse bu mekanizmanın nasıl çalıştığını tam olarak saptayamamıştı. Sorunun, bu özel intihar patikası olduğuna dair güçlü kanıt sunuyor.”

İnsan beyin hücreleri genetiğiyle oynanmış farelerin beyinlerine nakledildi. Hayvanların genetiği değiştirilerek beyinlerinin büyük miktarlarda amiloid üretmesi sağlandı. Amiloidi beyinden uzaklaştıran ilaçların geliştirilmesinde yakın zamanda başarı sağlandı ve , beyin hücrelerinin tahribatını yavaşlatan ilk tedaviyi sunmaya yaklaşılmış olabilir. (Kaynak: BBC News Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat