Sağlık Makaleleri

Ağlamak Faydalı mıdır? Ağlamanın Faydaları Neler?

Ağlamak için birkaç dakikanızı ayırmanın birkaç faydası olabilir. İlk olarak, toksinleri ve stres hormonlarını temizler. Aynı zamanda empati duygunuzu da arttırır. Ayrıca endişeyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

ağlamak faydalı mıdır? ağlamanın faydaları neler?

Ağlamak Empatiyi Artırır mı?

Ağlamanın empatiyi artırıp artırmadığı, araştırmacıların cevaplamaya çalıştığı bir sorudur. Ağlamak gözleri yağlayabilir ve kelimeler olmadan iletişim kurmanın bir yolu da olabilir. Ayrıca birinin üzgün veya yardıma ihtiyacı olduğunun bir göstergesi olabilir.

Ağlamanın empatiyi artırıp artırmadığı duruma bağlıdır. Ağlamak öfke veya kederle tetiklenebilir ve başkalarının sıkıntısıyla da tetiklenebilir. Bir bebekte olduğu gibi fiziksel ağrı ile de tetiklenebilir.

Araştırmalar, ağlamanın sıkıntıyı kelimeler olmadan iletmenin bir yolu olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda fiziksel ağrıyı azaltma etkisine de sahiptir.

Bir çalışmada, Tilburg Üniversitesi’nden araştırmacılar, ağlayan birini gören kişilerin destek sağlama olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Başka bir çalışma, duygusal yüklü filmlere yanıt olarak empatiye baktı.

Araştırmalar ayrıca empatisi yüksek kişilerin daha geniş sosyal çevrelere sahip olma eğiliminde olduklarını ve ilişkilerde daha fazla memnuniyet bildirdiklerini göstermiştir. Ayrıca daha yüksek benlik saygısı bildirirler.

Araştırmacılar ayrıca ağlamanın madde bağımlılığı üzerindeki etkisini de incelediler. Madde bağımlılığı öyküsü olan kişilerin ağlama olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca ağlamak, utanırlarsa veya rahatsız olurlarsa insanları daha kötü hissettirebilir. Bununla birlikte, ağlamak, duygusal destek alırlarsa veya önemli bir olay veya çözüm meydana gelirse insanları daha iyi hissettirebilir.

Ağlama ve empati arasında güçlü bir bağlantı vardır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, göçmenlerin ağlayan görüntülerini gören kişilerin kendilerine karşı daha empatik hissetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Buna karşılık, bir STK’YA destek sağlama ve para bağışlama olasılıkları daha yüksektir.

Ağlama hakkında kesin gerçekler çok az olmasına rağmen, araştırmalar bunun insan doğasının temel bir parçası olduğunu gösteriyor.

ağlamak faydalı mıdır? ağlamanın faydaları neler?

Ağlamak Toksinleri ve Stres Hormonlarını Atmanı Yardımcı Olur

Toksinleri ve stres hormonlarını atmak için gözyaşı kullanmak çok faydalı bir teknik olabilir. Ağlamak sadece mutlu hormonları salgılamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi başka faydası da vardır. İster TSSB, üzüntü veya öfke yaşıyor olun, ağlamak negatif enerjiyi serbest bırakmanın ve hayatınıza devam etmenin doğal bir yolu olabilir. Ağrıyı dindirmenin iyi bir yoludur ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Gözyaşları, bakteri hücre duvarlarını beş ila on dakika gibi kısa bir sürede yok edebilen sıvı lizozimden oluşur. Ayrıca mukus, tükürük ve insan sütünde bulunur. Yeni bir çalışma, ağlamanın erkekler için kadınlardan daha az faydalı olabileceğini gösteriyor.

Gözleri temizlemenin yanı sıra gözyaşları da göz kapağını yağlar. Ayrıca gözleri enfeksiyondan korurlar. Ayrıca iyi uykuyu teşvik eder ve bağışıklığı arttırırlar.

Bir çalışma, ağlamanın vücudun doğal ağrı kesici olan endorfin üretimini uyardığını buldu. Ayrıca mutlu ruh halini indükleyen oksitosin içerirler. Başka bir çalışma, ağlamanın kilo alma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Ağlamanın yaşlardan beri “iyi hissetme” hormonlarını uyardığı bilinmektedir. Ancak bilim adamları son zamanlarda gözyaşlarının aşırı stres hormonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler. Stres zamanlarında vücudumuz aşırı kortizol üretir, bu da kardiyovasküler sorunlara, yaşlanma sürecinin yavaşlamasına ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Toksinleri ve negatif stres hormonlarını temizlemek için gözyaşı kullanmak, vücudunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olmanın basit ve ucuz bir yoludur.

Ağlamak duyguları ifade etmenin popüler bir yoluydu, ancak bilim adamları şimdi süreç hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. Şimdi ne kadar iyi çalıştıklarını belirlemek için gözyaşlarının bileşimini inceliyorlar. Ayrıca ağlamanın sağlık ağı üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını da araştırıyorlar.

 

ağlamak faydalı mıdır? ağlamanın faydaları neler?

Başkalarından Teselli Almanızı Sağlar

Başkalarından teselli almak, ruhları kaldırmanın harika bir yoludur. Ancak ne söyleyeceğini bilmek zor olabilir. Akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Birini rahatlatmanın en iyi yolu, ona anladığınızı göstermektir. Bu, yargılayıcı olmadan onlar için orada olmak anlamına gelir. Aynı zamanda gördüklerinizi tanımlamak ve bazı olumlu olumlamalar sunmak anlamına gelir.

Normalde yaptığınızla eşleşen hareketleri kullanarak da daha büyük bir yanıt elde edebilirsiniz. Kitaplardaki en eski numaralardan biri biraz fiziksel sevgi sunmaktır.

Ağlamanın stresi azaltmak için iyi bir yol olabileceğini de belirtmekte fayda var. İnsan vücudu ağlarken oksitosin ve endorfin salgılar, bu da fiziksel ağrıyı hafifletmeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ağlamanın sizin için iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bunun başkalarından duygusal destek almanın da iyi bir yolu olabileceğini biliyor muydunuz? Bazı insanlar ağladıklarında kendilerini utanmış veya utanmış hissedebilirler, ancak bu, ailedeki bir ayrılık veya ölümden iyileşmede önemli bir adım olabilir.

Ağladığınızda, kan basıncınızda da bir artış yaşayabilirsiniz. Bu ideal olmasa da, iyileşmenizin gerekli bir parçası.

Mümkünse bir grup arkadaşınızın veya ailenizin önünde ağlayın. Durumunuz daha ciddi ise bir akıl sağlığı uzmanından destek almak da iyi bir fikirdir.

Ağlamak, destekleyici bir arkadaş ve aile ağı oluşturabilmesi açısından sosyal bir fayda da olabilir. Eşinizle yaşıyorsanız, görüntülü sohbetler veya grup metinleri yaparak aynı birliktelik duygusunu taklit edebilirsiniz.

ağlamak faydalı mıdır? ağlamanın faydaları neler?

Kaygı ile Başa Çıkmanızda Etkisi Vardır

Ağlama seansı yapmak, stres ve endişeyi gidermenin harika bir yoludur. Araştırmalar, ağlamanın stresi azaltmaya ve duygusal sıkıntıyı hafifletmeye yardımcı olan endorfin ve diğer “iyi hissettiren” kimyasalları salgıladığını göstermiştir.

Utah Üniversitesi’nden yakın zamanda yapılan bir araştırma, ağlamanın stres ve kaygıyı destekleyen bir hormon olan kortizolü azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ağlamak ayrıca oksitosin gibi “iyi hissettiren” kimyasalları serbest bırakır, bu da sakinlik hissi ve başkalarıyla bağlantı kurar. Ayrıca, yüksek düzeyde stres yaşadığınızda fayda sağlayan vücudu detoksifiye etmeye de yardımcı olabilir.

Kaygı için ağlamanın birçok faydası olsa da, herkesin farklı tepki verdiğini anlamak önemlidir. Bazı insanlar diğerlerinden daha sık ağlar. Farklı gözyaşı türleri de vardır. Bazal yırtıklar su, tuz ve yağdan oluşur. Bu tür gözyaşları gözleri temiz tutar ve kurumasını önler. Refleks gözyaşları, tahriş edici maddelerden ve gözleri tahriş edebilecek diğer maddelerden oluşur. Antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları da bilinmektedir.

Ağlama süreci menopozdaki kadınlar için de faydalı olabilir. Nottinghamshire’daki polis, menopoz yaşayan kadınlar için bir “Ağlama Odası” açtı. Haftada bir kez ağlayan kadınların kendilerini daha iyi hissetme ihtimalinin iki katı olduğunu buldular. Bu çalışmalar, ağlamanın stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini, ancak en iyi nasıl kullanılacağını bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Endişe veya stres yaşıyorsanız, Mind’s Infoline’i 70660 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Endişenizi yönetmenize yardımcı olacak ücretsiz bir rehber sunarlar. Kılavuzun bir kopyasını almakla ilgileniyorsanız, 70660’a ANKSİYETE mesajı da gönderebilirsiniz.

ağlamak faydalı mıdır? ağlamanın faydaları neler?

Duygusal Dengeyi Yeniden Sağlamanıza Yardımcı Olur

Stres zamanlarında ağlamak doğaldır. Ağlamak faydalı bir katartik aktivite bile olabilir. Ağlamak stresi azaltabilir, sisteminizi temizleyebilir ve hatta karmaşık duyguları işlemenize yardımcı olabilir. Ağlama seansınıza başlamadan önce bir plan yapmak iyi bir fikirdir.

Üç ana gözyaşı türü vardır. Gözlerinizi toz ve döküntülerden temizleyen refleks gözyaşlarının yanı sıra nemli ve kuru gözyaşları da vardır. İyi şeyleri temizlediği söylenen duygusal gözyaşları da vardır. Benzer bir etki, bir yastığa bağırarak elde edilebilir.

Başka birçok gözyaşı türü vardır. Örneğin, birçok genç Justin Bieber konserlerinde çığlık atıyor. Ek olarak, gözyaşlarının güçlü antimikrobiyal özellikleri vardır. Ayrıca lizozim adı verilen bir madde içerirler. Görünüşe göre, bu bileşiğin ağlamakla çok ilgisi var.

Aslında, bir grup psikolog ağlamanın aslında ezici duygularla başa çıkmanın iyi bir yolu olduğunu göstermiştir. En iyi yanı, bu konuda kendini suçlu hissetmene bile gerek yok. Ağlamak duygularınızı ifade etmenin harika bir yoludur ve sizi ve sevdiklerinizi daha da yakınlaştırabilir.

Başlangıç ve bitiş zamanı ve ağlama seansınızı sona erdirmek için bir plan da dahil olmak üzere somut bir plan önemlidir. Gözyaşlarınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, profesyonel yardım alma zamanı gelmiş olabilir. Bir dahaki sefere kendinizi zor durumda bulduğunuzda ağlamayı deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün. Umarım bu, stresle başa çıkmanıza ve ilerlemenize yardımcı olur. En iyi yanı, ne kadar iyi hissettiğinize şaşıracaksınız.

Ağlama hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, herkes için olmayabileceğidir. Bazı insanlar strese karşı doğal olarak hassastır ve ağlamak bununla başa çıkmanın en iyi yolu olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu