Gündem

Afet Planlaması Kapsamında İki Yeni Kurum Geliyor: Afet Bakanlığı ve Deprem Bilim Kurulu

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin pek çok ili etkilemesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olası afetlere yönelik afet planlaması sürecine girdi. Afet Bakanlığı ile aktif çalışma yürütecek Deprem Bilim Kurulu’nun kurulması planlanıyor.

Tüm ülkede OHAL ilan edilmesine neden olan deprem felaketinin ardından siyasi partiler seçimlere ilişkin çalışmalarını yeniden gözden geçirmeye başladı. 2023 Genel Seçimlerine aday olan partiler arasında bulunan AK Parti’de yaşanan afet süreci kaynaklı önceki kampanya içeriklerinin tümünü askıya alarak, depremin neden olduğu sorunların çözüme kavuşturulacağı yeni bir afet planlaması sürecine girdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) kurmayları, depremzedeler yeniden kalıcı konutlarına geçene kadar ülkenin gündeminde depremin oluşturduğu hasarın giderilmesine dair yürütülecek afet planlaması çalışmalarının olacağını vurguladı.

Parti yöneticileri tarafından yapılan değerlendirmelerde, “Türkiye’de 6 Şubat’tan sonra çok şey değişti. Artık uzun bir süre depremi ve sonraki süreci konuşacağız. Seçimler de tamamen deprem gündemli olacaktır. Buna göre yeni bir kampanya içeriği hazırlanması gerekecek. ‘Kampanya’ denmesi de çok doğru olmaz. ‘Depremin etkilediği şehirleri nasıl yeniden ayağa kaldıracağız?’, ‘Yaraları hızla nasıl saracağız?’, ‘Memleketlerini terk edenleri nasıl geri getireceğiz?’ gibi başlıklarda sil baştan bir gündem olması lazım” görüşü ön plana çıktı.

“AFET BAKANLIĞI’ VE ‘DEPREM BİLİM KURULU”

AK Parti’nin içerisinde bulunduğumuz süreç nedeniyle gündeminde ‘Afet Bakanlığı’ kurulması, sürekli aktif bir şekilde görev yapacak ‘Deprem Bilim Kurulu’nun hayata geçirilmesi gibi öneriler mevcut.

 

KAYNAK: TÜRKİYE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat