Gündem

Açık Kalp Ameliyatı Olanlara Hayati Önem Taşıyan Tavsiyeler

Açık kalp ameliyatı olan kişilere Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinden Kalp Damar Cerrahisi Kliniği hekimlerinden Doç. Dr. Oğuz Karahan ile Op. Dr. Özgür Akkaya tarafından eğitim düzenledi.

İkinci hayat şanslarını açık kalp ameliyatı ile tekrar yakalayan ve sağlına kavuşan hastaları Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastane yönetimi ve görevli hekimler düzenledikleri organizasyonlarla bir araya getirdi. Kalp (bypass) hastaları ve ailelerine eğitim verilen organizasyonda; ameliyat sonrası yeni yaşam tarzı, kalp sağlığının korunması için gereken hususlar, beslenme programı, hastalığın öenmli konuları ve iyileşme süreci hakkında bilgi verildi

“Belirleyeceğiniz yaşam tarzınız ile kalp sağlığınızı korumak elinizdedir”

Açık kalp ameliyatı hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Karahan, “Açık Kalp Ameliyatı sonrası belirleyeceğiniz yaşam tarzınız ile kalp sağlığınızı korumak elinizdedir. Değiştirilen ve kalan damarları korumak amacıyla hayatınızı bir düzene oturtmalısınız. Tüm bunlara dikkat etmeniz kalp sağlığınız açısından olumlu olacaktır. Kemiğin kaynaması için özellikle 2 ay çok önemlidir. Kemiğin kaynamasına en büyük destek olan korse ise mutlaka kullanılmalıdır. Yaralarınız kapanmadan ziyaretçi kabul etmeyin. 1 veya 2 refakatçi dışında çok fazla yakın temasta bulunmayınız. Özellikle ilk 2 hafta destek almaktan kaçınılmamalı, ayağa kalkarken, otururken destek alınmalıdır. Uyurken düz pozisyonda yana yatmadan uyunmalı, banyo yaparken oturarak yapılmalı, uyku düzeni için psikolojik destek alınmalıdır” dedi.

“Bundan sonraki süreci birlikte başaracağız”

Ameliyat sonrası taburcu olan hastaların yeni bir yaşam tarzını benimsemesi ve düzenli olarak hekim kontrollerini yaptırması gerektiğini belirten Op. Dr. Özgür Akkaya, “Yaşam için yakaladığınız bu şansı çok iyi değerlendirin. Beraber başardığımız bu mücadelede, ameliyat öncesi kadar sonrası da çok önemlidir. Bizler sizin ameliyatınızı başarılı bir şekilde yaptık. Bundan sonraki süreci ise birlikte başaracağız. Sizlere çok iş düşüyor. Kendinizi bağımlı olduğunuz gibi düşünmeyin, bu bir süreçtir. Beslenme çok önemli. Çok yağlı ve çok tuzlu yemeklerden kaçının. Öğünlerinizi küçük porsiyonlarda hafif yiyecekler tercih ederek tüketin. Şeker hastası olan hastalarımızın şekerini ölçmeyi unutmamalı, çok dikkat etmelidir. Sıvı olarak sadece su tüketmeye özen gösterilmeli, kafein ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Verdiğimiz ilaçlar mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalı, kontroller ise aksatılmamalıdır“ şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat