Gündem

ABD “USNS Comfort” İsimli Hastane Gemisi: Kolombiya’ya Yardım Faaliyeti

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Donanmasında yer alan “USNS Comfort” isimli hastane gemisi, 11-19 Kasım tarihleri arasında Kolombiya’ya giderek, orada tıbbi hizmette bulunmakla birlikte insani yardım konularında eğitim verecek.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bulunan ABD Büyükelçiliğince düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan ABD’nin Bogota Büyükelçisi Palmieri, geminin Kolombiya’nın Cartagena şehrinde, yardım edilmeye ihtiyacı olan insanlara tıbbi yardım desteğinde bulunmak için görev alacağını söyledi.

ABD Bogota Büyükelçisi Francisco Palmieri, iki ülke arasındaki iş birliğinden bahsederek “Yardım sağlanmasının yanı sıra uzmanlar arasında fikir alışverişi yaparak Kolombiya Sağlık ve Savunma Bakanlıkları ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi umuyoruz. Ayrıca insani yardım ve doğal afet müdahale tatbikatı yapacağız.” ifadesini kullandı.

Kolombiya Sağlık Bakanı Carolina Corcho,  iki ülke arasındaki iş birliğinin yanı sıra yardımlaşmanın da gün geçtikçe artacağını belirterek, yardıma ihtiyacı olan kişilerin neredeyse şimdiden belirlendiğini söyledi.

Cartagena Uluslararası İş Birliği Ofis Danışmanı Miguel Manga, “USNS Comfort” isimli ABD gemisine ev sahipliği yapacak olmanın gururunu ve onurunu yaşadıklarından bahsederek, geminin sunacağı tüm desteklerden yararlanacak ihtiyaç sahipleri için güzel imkanlar sunacağını belirtti.

200 Hekim Tıbbi Hizmette Bulunacak

11 Kasım’da Cartagena şehrine varması beklenen hastane gemisi içerisinde 60 ameliyatın yapılacağı, katılım sağlayan kişiler için genel yetişkin bakımı, pediatrik bakım, jinekoloji, diş hekimliği, oftalmoloji ve dermatoloji hizmetlerinde bulunulacağı belirtildi.

“USNS Comfort” isimli ABD yardım gemisinin Kolombiya’dan sonraki duraklarının Guatemala, Honduras, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti’de olacağı bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat