Gündem

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Bebeklerde Sık Görülen Virüs Aşısına Onay Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebeklerde sık görülen bir virüs türü olan Respiratuvar Sinsityal Virüs’e (RSV) karşı Pfizer tarafından geliştirilen ve “Abrysvo” adı verilen tek dozluk aşıyı onayladı.

Akciğerlerde ve solunum yollarında enfeksiyonlara yol açan, bulaşıcı bir virüs olarak bilinen RSV’den korunmak için aşının hamilelere 32 ile 36 hafta arasında yapılması onaylandı. Yetişkinlerde RSV’nin önlenmesi için halihazırda onay aldığı belirtilen söz konusu aşının, bebeklerde kullanılmak üzere onay alan ilk RSV aşısı olduğu belirtildi.

FDA’nın yaptığı açıklamada, bir klinik araştırmada “Abrysvo”nun, alt solunum yolu hastalıkları riskini doğumdan sonraki 90 günde yaklaşık yüzde 82, doğumdan sonraki 180 günde ise yüzde 70 civarında azalttığı açıklandı.

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, yaptığı yazılı açıklama ile RSV’nin bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla hastalığa yol açtığını vurgularak, “Bu onay, bebeklerin hayatını tehlikeye sokabilecek hastalıktan korunmaları için sağlık çalışanları ve hamilelere bir seçenek sunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

RSV VİRÜSÜ NEDİR?

RSV, tüm yaş gruplarında akciğerlerde ve solunum yollarında enfeksiyonlara yol açan, bulaşıcı bir virüs olarak açıklanıyor. Bazı hastalar iki haftada iyileşirken ileri yaştaki hastalarda veya akciğer, kalp, şeker hastalığı bulunan kişilerde ciddi durumlara neden olabiliyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu