Gündem

12 Yıllık Prostat Hastası, Ağzından Alınan Doku Yama Yapılarak Tedavi Oldu

Erzurum’da yaşayan ve 12 yıldır prostat hastası olan Sedat Erçek (59) ağzından alınan doku ile yapılan ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Erzurum’da yaşayan emekli şoför Sedat Erçek, 12 yıldır yaşadığı prostat hastalığı nedeniyle bir süre önce il dışında tedavi oldu ancak iyileşemedi. Erzurum Şehir Hastanesi Üroloji Kliniğine başvuran Erçek’e, bir hafta önce ağzından alınan parça ile idrar kanalına yama yapma yapıldı. Başarıyla tamamlanan ameliyatın ardından Erçek, uzun zamandır yaşadığı şikayetlerden kurtulduğunu ifade etti.

Tedaviye ve sürecine dahil olan Şehir Hastanesi Üroloji Kliniğinden Uzman Doktor Emre Şan, gazetecilere, kliniğin yaklaşık 2 yıldır eğitim kliniği olarak hizmet verdiğini söyledi.

Klinikte geçen yıl 65 bin civarında hasta muayenesi ve 10 bine yakın ameliyat yapıldığını anlatan Şan, “Klinik son 2 yılda büyük gelişim gösterdi. Burada robotik kanser ameliyatları aktif bir şekilde yapılmaktaydı. Hastamıza da uyguladığımız idrar kanal darlığının açık ameliyatı da Erzurum’da ilk defa bizim hastanemizde yapıldı.” dedi.

“İdrar kanalı darlığının son derece uzun olduğunu tespit ettik”

Ameliyatı yapanlardan uzman doktor Fatih Aktaş ise Erçek’in daha önceden geçirdiği “endoskopik prosedür” sonrasında üretrada darlık süreci geliştiğini bildirdi.

Bu süreçten sonra Erçek’in idrar yapmada güçlük şikayetiyle kendilerine başvurduğunu aktaran Aktaş, “Hastaya yaptığımız muayene ve tetkiklerinde mevcut idrar kanalı darlığının son derece uzun olduğunu tespit ettik ve bu prosedürün açık olarak yapılması gerektiğine kanaat getirdik. Çünkü bu idrar kanalı darlıkları, hastanın tabiatı itibariyle nüksetmeye son derece müsait hastalıklardır. Bu hastaya endoskopik kapalı prosedür uygulasaydık, belki erkenden taburcu edecektik fakat bu sıkıntısının nüksetmesi hastanın tekrar gelmesine sebep olacaktı. Bu da hem hastanın yaşam kalitesini bozacaktı hem de sağlık sistemi üzerindeki yükü ciddi anlamda artıracaktı.”

“Ağız içerisinden yanaktan aldığımız dokuyu hastanın darlık bölgesine yama yaparak idrar kanalı darlığı ameliyatını gerçekleştirmiş olduk. Ameliyatı çok başarılı geçti, bundan sonra da takibimizde olacak. Bu operasyon Ankara ve İstanbul’da belli başlı kliniklerle uygulanan ameliyat olsa da halen bazı orada bazı kliniklerde kapalı olarak devam ediyor. Erzurum’da bu ameliyatı ilk defa gerçekleştirdik. Bir yıl önce de yapmıştık bu ameliyatı ama bu kadar uzun bir idrar kanalı darlığı ameliyatını ilk defa gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“Sıkıntıdan kurtardılar”

Hasta Erçek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Doktorlarım ameliyatı burada yapabileceklerini söyleyerek beni rahatlattı. Hastanemiz lüks otel gibi. Ameliyatımızı hocalarımız başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve beni de il dışına gitmekten ve sıkıntıdan kurtardılar. Bu hastalıktan dolayı çok sıkıntı çektim ve çok şükür hocalarım sayesinde şu an çok iyim. Ameliyattan 2 gün sonra bile gönderselerdi eve giderdim, o derece bir rahatlığım var. Başarılarının devamını dilerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat