Gündem

112 Ekipleri İçin Mesainin En Zor Kısmı Hasta Yakınları İle

112 ekipleri gelen çağrılara en hızlı şekilde ulaşarak gerekli müdahalelere yerinde başlıyor ve hastanın en doğru şekilde nakli gerçekleştiriliyor. Bu süreçte hasta ve yakınlarının talepleri, zamanla yarışan sağlık çalışanlarının işini zorlaştırıyor ve hastanın sağlığını tehdit ediyor.

112 Ekiplerinin Karşılaştığı Zorluklar

Trafikte ambulansa yol verilmemesi ambulansların yaşadığı ilk zorluk gibi gelse de sağlık personelinin karşılaştığı tek zorluk bu değil. Zorluklar olay yerine ulaşıldığında da sürüyor. Hastaya mümkün olan en kısa zamanda ulaşılsa dahi, hasta ve yakınlarının “ambulans geç kaldı” söylemleri çalışmalara büyük engel oluyor.

Sağlık ekibi hastaya müdahale edip stabilizasyonu sağlamaya çalışırken, hasta yakınlarının bilgisi olmadan hemen hastaneye nakil için ısrar etmesi de sağlık personelini baskı altına alıyor.

Hasta yakınlarının arka kabine binmeye çalışması bir diğer problem. İlk kontrol ve müdahalelerin ardından hastaneye götürülmek için hasta ambulansa alındığında bu talep, acil sağlık personelinin işini zorlaştırıyor. Bu ve benzeri davranışlardan kaçınmak, hem o an müdahale edilen hasta hem de sağlık hizmetine ihtiyaç duyan diğer hastalar için hayati öneme sahip.

Acil Müdahale

Sağlık personeli tarafından olay yerinde öncelikle ‘Hastane Öncesi Acil Tıbbi Yardım ve Bakım Akış Şemaları’ uygulanıyor. Bu şemaya göre ilk olarak hastanın genel durumu değerlendiriliyor, hayati tehlike söz konusuysa hemen müdahale ediliyor. Şemanın diğer adımlarında ise sırasıyla; bilinç düzeyi, havayolu açıklığı, solunum hızı ve kalitesi ile hastanın dolaşımı kontrol ediliyor. Aşamaların ardından uygun tedavi protokolü uygulanıyor.

Sağlık Hizmetleri

Sağlık Bakanlığına bağlı 112 acil sağlık hizmetleri 7 gün 24 saat sağlık hizmeti  veriyor. Envanterde 5 bin 313 acil ambulans, 3 uçak ve 12 helikopterle toplam 15 hava ambulansı, 6 deniz ambulansı ve her şartta hizmet verebilen 522 donanımlı ambulans bulunuyor. Toplam 5 bin 856 ambulansta ise 41 bin 596 acil sağlık hizmet personeli görev yapıyor.

Acil Sağlık Hizmetleri

Acil sağlık hizmeti almak için 112’ye 2021 yılında yaklaşık 26 milyon, 2022’nin ilk yarısında ise 9 milyon 495 bin çağrı yapıldı.
Bu rakamlar gösteriyor ki herkesin en hızlı şekilde sağlık hizmeti alabilmesi için sadece gerekli durumlarda 112’ye başvurulmalı ve aksamaya sebep olabilecek her davranıştan kaçınılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat