Gündem

11 Kadın Sağlık Personeline Sürüş Eğitimi Verildi

11 sağlık personeli güven verdi

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ambulans Sürüş Tekniği” eğitimlerinde göz dolduran 11 kadın sağlık personeli sertifikalarını aldı.

Ambulansın vakaya ulaşma süresini büyük oranda kısaltmayı amaçladıklarını belirten Burdur Ambulans Servisi Başhekimi Cemal Şencan, vermiş oldukları hizmette hızlı olmak kadar güvenli bir şekilde transferin önemli olduğunu vurgulayarak şu sözleri kullandı:

“Artık ambulansta görevli sürücü ehliyeti olan tüm personelimiz ambulansı kullanabilecek duruma geliyor. Bu eğitimle ambulansı da çok iyi tanımaya başlıyorlar. Motor bakımını, lastik değiştirmesi gerekirse bunu nasıl yapacaklarını, karlı şartlarda zincir takma gibi araçla ilgili birçok mekanik teknikleri kazanıyorlar.”

Kursa katılan üyelerin bunun yanında manevra kabiliyeti, ani kaçış ve zorlu trafik koşullarında nasıl hareket etmeleri gerektiği eğitimi verilmiş oldu.

Acil vakalara ulaşmada Sağlık Bakanlığının vadettiği süreleri yakalama konusunda azımsanmayacak deerecede yüksek orana sahip olduklarından bahseden Şencan daha sonrasında sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bölge içi vakalarında yüzde 98-99 oranında 10 dakikada ilk müdahale süremiz mevcut. Kırsaldaki vakalarda Bakanlığımızın oranı 30 dakika, bu süreyi yakalama oranımız da yüzde 99 civarında. Bu eğitimlerle ilimizde hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet vermeyi sürdürüyoruz.”

“En büyük mutluluğumuz hastaları zamanında yetiştirmek”

Acil Tıp Teknisyeni Selda Teker, almış oldukları eğitimin oldukça yararlı olduğundan söz etti.

Ambulans şoförlüğünün zor bir iş olduğunu vurgulayan Teker, “Acil vakalara bir can kurtaracağım duygusuyla yola çıkıyoruz. En büyük mutluluğumuz örneğin kalp krizi geçiren bir kişiyi zamanında hastaneye yetiştirmek. Bu eğitimlerle bunu daha hızlı ve güvenli yapmayı öğreniyoruz.” şeklinde konuştu.

Paramedik Ayşe Alakuş, ambulans sürüş tekniği eğitiminin üstesinden geldiklerini, yeni beceriler kazandıklarını anlattı.

Ümmühan Tüzcel, 10 yıldır 112 Acil Serviste çalıştığını, ambulansı daha dikkatli ve güvenli kullanmak için eğitime katıldığını kaydetti.

Eğitmen Murat Mutlu ise 4 yıldır şehirde ambulans sürüş teknikleri eğitimi verdiklerine dikkat çekerek eğitimin bir gün teorik, 3 gün ise uygulamalı oluştuğunu söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu