Gündem

10 Binden Fazla Kadına Kanser Teşhisi

Jinekolojik kanserlerin ekseriyetle 30 yaş üstü kadınların hastalığı olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazife Kartal Kara, hiçbir şikayet olmasa bile yılda bir kez jinekolojik muayenenin gerekli olduğunu vurguladı. Dr. Kara, rahim ağzı kanserine karşı ise 9-14 yaş grubundaki tüm erkek ve kız çocuklarına HPV aşısı yapılmasını tavsiye etti.

Her yıl dünyada 1 milyondan fazla, Türkiye’de ise 10 binden fazla kadına jinekolojik kanser teşhisi konulduğunu ifade eden Acıbadem Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazife Kartal Kara Kadın üreme organlarında başlayan kanserlerin jinekolojik kanserler olarak isimlendirildiğini belirtti. Türkiye’de her yıl 5 bin kadının rahim (endometrium) kanseri, 3 bin kadının yumurtalık (over) kanseri ve 2 bin 500 kadının da rahim ağzı (serviks) kanseri olduğunu söyledi.

“Tarama testleri düzenli yapılmalı”

Dr. Kara, jinekolojik kanserlerin anormal vajinal kanama, pelvis veya karın bölgesinde ağrı, tuvalet ihtiyacında değişiklik gibi farklı belirtiler gösterdiğini belirterek, “Vulva, vajen kanseri sıklıkla 30 yaş üstü kadınların hastalığıdır. Neredeyse tamamında sebep HPV’dir. Risk faktörlerinin başlıcaları HPV enfeksiyonu, sigara, birden fazla cinsel partnere sahip olmak, genç yaşta ilk cinsel ilişki, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara sahip olmak, zayıf bağışıklık sistemidir” dedi.
Tarama için kullanılan smear ve HPV testlerinin bulunduğunu hatırlatan Dr. Kara, “21-30 yaş arası yılda bir smear, 30-65 yaş arası ise yılda bir smear ve 3-5 yılda bir HPV testi ile tarama yapılmalı. Bu testler tanı değil tarama amacıyla kullanılır. Anormal sonuçlar ileri tetkik gerektiğini gösterir” dedi.

Rahim ağzı kanserinden aşı ile korunmanın mümkün olduğunu vurgulayan Dr. Kara 9-14 yaş grubundaki tüm kız ve erkek çocuklara 2 doz halinde aşı yapıldığını söyledi. Bu yaş grubunda aşılanmayanların ise yaş sınırı olmaksızın 3 doz aşı yaptırabileceğini belirten Dr. Kara, “Aşılar, rahim ağzı kanseri için en çok risk oluşturan HPV türlerine yönelik yapılıyor. Yüzde 99’a varan koruyuculuğu var. Ancak tüm HPV türleri için koruma sağlamadığından tarama testlerine devam etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

10 binden fazla kadına kanser teşhisi

“Doğum kontrol hapları koruyucu”

Yumurtalık (over) kanseri için en önemli ve tutarlı risk faktörünün genetik yatkınlık olduğunu vurgulayan Dr. Kara, daha sonra şunları dedi:
“BRCA 1-2 mutasyonu, HNPCC veya Lynch sendromu durumlarında yatkınlık artar. Bu durumlarda bağırsak, yumurtalık, endometrium, meme, mide kanserleri gelişebilir. Kalıtımsal kanserlerin en önemli özelliği daha erken yaşta ortaya çıkmaları ve meme-yumurtalık kanserinin beraber gelişebilmesidir. Aile öyküsüne göre bu mutasyonlarla ilgili genetik testler yapılabilir” dedi. Dr. Kara ayrıca ileri yaş, uzun süreli progesteronla karşılanmamış östrojen tedavisi almak, hiç doğum yapmamış olmanın da risk faktörleri arasında.”

“Yılda bir jinekolojik muayene şart”

Dr. Kara yumurtalık kanseri için özel bir tarama testi olmadığına değinirken yıllık yapılan ultrason ile şüpheli kitlelerin varlığında kan tahlili ile tümör belirteçlerine bakılması ve gerektiğinde ileri görüntüleme teknikleri ile tanı konulduğundan bahsetti. Öte yandan Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazife Kartal Kara yılda bir kez jinekolojik muayenenin önemli olduğunu vurguladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu