Gündem

Uzmanından Uyarı: Havuzlar Hastalık Saçıyor!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Yolbaş, temiz olmayan havuzlarda yüzen çocuklarda kulak enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, bağırsak hastalıkları ve parazit hastalıklarının oldukça yoğun bir şekilde görüldüğünü söyleyerek, ailelere uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Yolbaş, aşırı sıcakların yaşandığı bu günlerde özellikle çocukların serinlemek için girdiği havuzlar ve parklarda bulunan fıskiyelerin hastalık saçtığını belirterek aileleri uyardı. Çocukların serinlemek için girecekleri havuzların temiz olması gerektiğinin altını çizen Yolbaş, bu havuzların çeşitli hastalıklara neden olduğunu söyledi. Temmuz ayı itibariyle ülkede bunaltıcı sıcaklıkların yükseldiğini söyleyen Dr. Yolbaş, “Artık maalesef çocuklarda serinlemek için havuzları tercih ediyorlar. Havuzlar içerisinde özel havuzlar var, site havuzları ya da hiç güvenli olmayan parklarda fıskiyeli havuzlar var. Tabii bunlar da birçok soruna neden olabilmektedir. Özellikle güvenli havuzlarda çocuklar yüzmedikleri zaman kulak enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, bağırsak hastalıkları, parazit hastalıkları oldukça yoğun bir şekilde görünebilmekte” ifadelerini kullandı.

YAZ AYLARINDA İSHAL VAKALARI ARTIYOR

Prof. Dr. İlyas Yolbaş, “Bizim ailelere önerilerimiz öncelikle temiz havuzlarda yüzmeleri gerekmektedir. Özel havuzlar, site havuzları bunlarında düzenli bir şekilde temizlenmesi lazım. Şehir merkezlerinde su birikintileri olabiliyor kesinlikle çocukların buralarda yüzmesini istemiyoruz. Yaz aylarında bizler ishal vakalarını çok görmekteyiz. Bunun çoğu da havuz kaynaklı olabiliyor” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu