Sağlık Makaleleri

Uzmanı Uyardı, “Akciğer Kanserinin Yüzde 90 Sebebi Sigaradır”

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Ayşe Nigar Halis, bireylerin sigara kullanımı sonucunda insan vücudunda bırakmış olduğu hasarlar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Halis Nigar, “Hastalıkları önlemenin yolu sigaraya hiç başlamamaktan, başlandıysa da bırakmaktan geçiyor. Biz de hastanemizde bu sene sigara bırakma polikliniğimizi açtık. Akciğer nakli yapan bir hastaneyiz.

Aynı zamanda ben akciğer naklinde çalışan bir göğüs hastalıkları uzmanıyım. Ama oraya gelen son dönem akciğer hastalığı gelişmiş hastaların çoğunun altta yatan, buna sebep olan etkeni sigara içmeleridir. Bunu biz baştan eğer engellersek hiç nakile ihtiyaç kalmayacağını düşünerek sigara bırakma polikliniğimizi başlattık.” ifadelerini kullandı.

uzmanı uyardı, "akciğer kanserinin yüzde 90 sebebi sigaradır"

“Sigara her tür kansere yol açabilir”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Nigar Halis, “Sigara vücutta emildiği anda 8 bin tane zararlı madde, ki bunlardan 100’e yakını kanserojen madde, bunların hepsinin kana karışmasıyla tüm organlara zarar veriyor. Kalp damar hastalıklarından, felç geçirmeye, kalp krizi ve çok sayıda kanser, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer kanserinin yüzde 90’ının sebebi sigaradır.

Sigara mesane kanserinden, diğer mide kanserlerine ve şeker hastalığına kadar her türlü vücuttaki hücreye zararı olan bir maddedir. Ve maalesef sigara satışı yasal olduğu için toplumda kabul görmüş bir zehirli maddedir. Sigara kullanımında ilk akla gelen zararları; kalp damar hastalığı ve ilk etkilenen sistemler akciğerler, nefes darlığı, öksürük, sürekli balgam çıkarma uzun vadede efor kapasitesinde azalma, yürürken çabuk yorulmadır. Bunun dışında damarlar etkilenmeye başladığı anda kişi felç de geçirebilir, kalp krizi de geçirebilir. Yine sigara her tür kansere yol açabilir. “ sözlerini kullandı.

“Sigarayı bırakmak mümkün”

Sigarayı bırakmanın aslında çok zor olmadığını ve isteyince bırakmanın mümkün olduğuna değinen Dr. Ayşe Nigar Halis, “Sigarayı bırakmak tabii ki mümkün. İlk başta kişinin istemesiyle mümkün. Sigara bırakmayı istemeyen, bunu gündemine almayan, bunu kendini hazır hissetmeyen bir kişiye sigarayı bıraktırmak mümkün değil. Önce kişinin sigara bırakmayı kendini hazırlaması lazım. Bunu istemesi lazım. O yüzden sigara bırakma poliklinikleri randevulu yapılan polikliniklerdir.

Sigara kullanan kişinin gittiği hekim tarafından ‘sigara içiyor musun’ diye sorması bile hastalar için çok kıymetli. Sigarayı içen bir kişiye, ‘sigarayı bırakman gerekiyor’ diye öneride bulunmak bile sigarayı bıraktırmada etkili bir yöntem. Sigara bırakmaya kişinin kendini hazır hissettiği anda sigara bırakma polikliniğimize randevu alarak gelmesi bunun için önden bir hazırlık, bir çaba sarf ederek bize gelmesi sigarayı bırakmanın başarısını artıran en önemli faktördür. Yoksa istemeyen bir kişiye sigarayı bıraktırmak söz konusu değil. O bilinçte olmak lazım. “ dedi.

uzmanı uyardı, "akciğer kanserinin yüzde 90 sebebi sigaradır"

“Sigara bıraktığınız anda ağır bağımlı bir kişinin özellikle ilk 3 haftası en zor geçen dönemidir”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Nigar Halis açıklamasının devamında şu sözleri kullandı: “Polikliniğimize gelen hastalara öncelikle bir ön görüşme yapıyoruz. Ardından kişiyi tanıyınca ona uygun, ona yardımcı yöntemler tavsiye ediyoruz. Bunlar ağız yoluyla içilen hap tarzında ilaçlar da olabilir, nikotin bandı, nikotin sakızı, nikotin replasman tedavisi dediğimiz yöntemler de olabilir. Daha sonra o kişileri takibe alıyoruz. Belli aralarla kontrole çağırıyoruz.

uzmanı uyardı, "akciğer kanserinin yüzde 90 sebebi sigaradır"

Sigara bıraktığınız anda ağır bağımlı bir kişinin özellikle ilk 3 haftası en zor geçen dönemidir. ilk 3 haftada yoksunluk belirtileri oluyor. Bu bir madde bağımlılığı. Maddenin vücuttan eksildiği an kişide stres, huzursuzluk, uyku problemleri, sinirlilik hali, sürekli bir şeyin eksik olması, aklında konsantrasyonunda sıkıntı, oluşturan bir maddeye ulaşma ihtiyacı oluyor.

İlk 3 haftada özellikle kişiye destek vermemiz çok önemli. Kişinin kendi kendilerine bırakmayı denediklerinde başarısız olan ve bir kısır döngüye giren, “bırakmayı her seferinde deniyorum ama bir günü bile dolduramıyorum. İkinci, üçüncü günden sonra tekrar başlıyorum, ya da 10 bıraktım ama geri başladım” deyip aynı şeyi defalarca yaşayan, aynı kısır döngüden kurtulamayan kişilere kesinlikle bırakmalarına yardımcı olmak için biz burada bu polikliniğimizi açtık ve yardıma hazırız.”

Sigaranın zararlarını merak ediyorsanız buradaki bağlantıyı ziyaret ederek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sigara hakkında farklı makale veya haberlere ulaşmak için ise buraya tıklayıp kolayca erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu