Organ Nakli Bekleyen Kişi Sayısı: 31 Bin 326

Organ Nakli Bekleyen Kişi Sayısı: 31 Bin 326

VM Medical Park Samsun Hastanesi, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” çerçevesinde organ bağışına dikkat çekmek için stant açtı. Organ nakli bekleyen kişi sayısına dikkat çekilen stantta aynı zamanda organ bağışı ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak broşürler dağıtıldı. Organ bağışlamak isteyen kişilerin başvuruları alınarak kayıtları oluşturuldu.

“Ülkemizde organ nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor”

Organ nakli bekleyen hastaların sayısının gün geçtikçe arttığından bahseden Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Dilek, “Organ bağışı için il sağlık müdürlüğü, ilçe sağlık müdürlükleri, kamu, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinin organ bağış birimleri, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezleri ile bakanlık onaylı dernek ve vakıflara da başvuru yapılabilir” ifadesini kullandı.

“Organ nakli ile binlerce insanın hayatını kurtarmak mümkün”

Dr. Mehmet Kazak ise 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla yapmış olduğu açıklama doğrultusunda “Organ nakli ile binlerce insanın hayatını kurtarmak mümkün. Bazen tek bir kişinin organları, çok sayıda kişinin tekrar yaşaması ve hayata tutunması için umut oluyor” söylemlerinde bulundu.

Bir kişinin hayatta iken kendi iradesiyle hayatnı kaybettikten sonra organ ve dokularının başka hastalara nakledilip tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi durumuna organ bağışı denildiğini anımsatan Dr. Mehmet Kazak, “Türkiye’de organ naklindeki en büyük sorun organ bağışının azlığıdır. Organ bağışı azlığı sebebiyle bekleme listelerinde umutla bekleyen kişi sayıları artmaktadır. Türkiye’de toplam 31 bin 326 kişi maalesef organ nakli beklemektedir. Sayılara bakacak olursak 23 bin 808 kişi böbrek, 2494 kişi karaciğer, 1351 kişi kalp, 273 kişi pankreas, 2 kişi ince bağırsak ve 3398 kişi de kornea nakli için beklemektedir’’ dedi.

Organ bağışı standına VM Medical Park Samsun Hastanesi Bölge Koordinatörü Dr. Hakan Özcan, Genel Müdür V. Dr. Mustafa Şen, Başhekim Uzm. Dr. Şafak Aygül, Medikal Direktör Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Genel Müdür Yrd. Fatma Tan Dürüst ve hastane yöneticileri katıldı.

Organ Nakli Bekleyen Kişi Sayısı: 31 Bin 326

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir