Gündem

Obezite Tedavisi Anne Karnında Başlıyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü obezite ile mücadelenin anne karnında başladığını belirtti. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün obezite ile mücadele bilincini artırmak için yaptığı duyuruda, obezite ile mücadelenin dünden itibaren yapılması gerektiği ve devam etmesi gerektiği belirtildi.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, obezitenin insan hayatını azalttığı ve olumsuz sonuçları nedeniyle yaşam kalitenizi düşürdüğü için bir hastalık olduğu belirtildi. Son zamanlarda yaşam tarzındaki değişikliklere bağlı olarak toplumda obezite prevalansının arttığı ifade edilen açıklamada, obezite ile mücadelenin doğumdan ölüme kadar devam etmesi gereken bir ihtiyaç olduğu belirtildi.

 

“18 Yaş Üstü Nüfusun Yüzde 39’u Aşırı Kilolu”

 

Belgede, toplumu bilinçlendirmenin, beslenme alışkanlıklarını uygun bir yöne çevirmenin yanı sıra fiziksel aktiviteyi artırmanın ve sağlıklı olan diğer yaşam tarzı değişikliklerini geliştirmenin hem tedavi hem de korunma için elzem olduğu belirtildi.

“Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘vücutta sağlığı bozacak derecede aşırı yağ birikmesi’ olarak tanımlanmaktadır. Yağ dokusu yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-20’sini, kadınlarda ise yüzde 25-30’unu oluşturmaktadır. Kadınlarda yüzde 25’ten fazla ve yüzde 30’dan fazlası obezite olarak tanımlanmaktadır. Obezite tüm toplumlarda çok yaygın bir sağlık sorunudur ve giderek küresel bir salgın haline gelmektedir. DSÖ 2016 verilerine göre 18 yaş üstü nüfus 1,9’un üzerindedir. 650 milyonu obez grubunda. Dünya Sağlık Örgütü 2016 verilerine göre 18 yaş üstü nüfusun yüzde 39’u fazla kilolu, yüzde 13’ü obez grubunda. 1975 ile 2016 arasında dünya üç katına çıktı.”

 

“Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığını Teşvik Etmek”

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin sağlıklı bir yaşam sürmenin ilk adımları arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, “Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Obezite, bireysel değil toplumsal bir sorundur ve toplum temelli, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel bir yaklaşımdır. Bu nedenle Türkiye’nin Sağlıklı Beslenme ve Aktif Yaşam Programı, obeziteyi artırmak amacıyla 2018-2023 olarak güncellenmiştir. toplumun obezite ile mücadele konusundaki bilgi düzeyinin artırılması, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının teşvik edilmesi ve bu sayede ülkemizde obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların görülme sıklığının azaltılması ve uygulanmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu