Sağlık Makaleleri

Meme Kanserinin Risk Faktörleri

ABD verilerine göre, bir kadının yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma ihtimali 8’de 1’dir. Yaklaşık 2,3 milyon yeni meme kanseri vakası ve 685 bin yaşam kaybı verisi bulunuyor. 2020 yılında meme kanseri dünya genelinde ölüme neden olan kanserler arasında 5’inci sıradır. Prof. Dr. Çavdar, “Birçok ülkede mortalite (ölüm oranı) ve insidans (yeni vaka oranı) açısından da birinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri insidans oranı dünya genelinde birbirine yaklaşmaktadır. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerde meme kanserinde hayatta kalma oranları geç dönemde saptandığı için düşüktür” dedi.

Meme Kanseri Riskleri

Çavdar “Meme kanseri için belirlenmiş bazı risk faktörleri obez veya aşırı kilolu olmak, yeterli fiziksel aktivite yapmamak, alkol kullanmak, ilk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar, ilk adet yaşı (ilk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır), ileri yaşta (55 yaş ve üzeri) menopoza girme (uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadan dolayı), kadın cinsiyet, ileri yaş, BRCA-1, BRCA-2 mutasyonları gibi bir takım genetik değişiklikler, meme kanseri öyküsünün bulunması, göğüse radyoterapi almış olmak, bazı iyi huylu meme hastalıkları (fibroadenom, papillomatosis gibi), ailede meme kanseri öyküsü olmasıdır” dedi.

menopoz donemi beslenme uyarilari

Muyanenin Önemi

Erken tanı ve hızlı tedavi için muayene çok önemlidir. Çavdar “Normalde 20 yaşından sonra kendi kendine meme muayenesi ve yılda bir kez klinik meme muayenesi yaptırmak önemlidir. 20-40 yaş arası; ayda bir kendi kendine meme muayenesi, iki yılda bir klinik meme muayenesi 40-69 yaş arası; ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, iki yılda bir mamografi yaptırılmalıdır. Erken teşhis meme kanserinin tedavisinde en kritik noktayı oluşturur. Sağlık profesyonelleri olarak kadınları meme kanserine karşı bilinçlendirme ve farkındalık sağlamak önemli görevimizdir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat