Gündem

Karın ve Bel Bölgesindeki Yağlanmanın Tehlikeleri

Karın ve bel çevresinde bulunan yağlanmanın risklerine dikkat çeken, Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun,  sağlıklı beslenme ve düzenli yapılan spor ile normal aralığa getirmek gerektiği üzerinde durdu.

FBM Tıp Merkezi’nden Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, bel ve göbek bölgesinde yer alan yağlanmanın sağlık açısından bir çok kişinin sorunu olduğuna değinerek, “Bel çevresi görsel sorundan ziyade sağlık riski için önem arz eder. Bel çevresinin yüksek olduğu obezite tipi abdominal obezitedir. Günümüzde sağlıksız beslenme, hareketsizlik, stres gibi birçok etmen kalp sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Kalp-damar sağlığını olumsuz etkileyen diğer bir risk faktörü ise abdominal obezite yani yüksek bel çevresidir. Ayrıca yüksek bel çevresi insülin direnci, diyabet, hipertansiyon gibi daha birçok kronik hastalığın öncüsü olabilmekte” ifade etti.

Bel çevresi ölçüm noktası tespiti

Karın ve bel ölçümünün doğru bir şekilde nasıl yapılacağını açıklayan Diyetisyen Torun, “Göğüs kafesinin altında ve kalça kemiğinin üzerinde bulunan orta noktadan bel ölçüsü alınmalıdır. Bu nokta genellikle göbek deliğinden birkaç cm yukarıdadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kadınlarda bel çevresinin 88 cm ve üzeri, erkeklerde 102 cm ve üzerinde olması abdominal obezite varlığını gösterir” dedi.

Bel çevresi yüksek olanlara tavsiyeler

Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, bel ve karın bölgesi çevresinin ölçümü yüksek olan  kişilere şu önerilerde bulundu:
“Bel çevrenizin ölçüsü yüksek ise paniklemeyin; yağlı bel çevresini doğru beslenme programı ve düzenli egzersiz ile normal aralığa getirmek mümkündür. Daha sağlıklı bir bel çevresi için yapabilecekleriniz; beslenmenizin lif içeriğini artırın, şekerli yiyecek ve içecek tüketimini en aza indirin, yeterli miktarda protein alın, trans yağlardan uzak durun, alkol tüketimini azaltın, hareketinizi artırın, düzenli ve yeterli uyuyun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat