Gündem

Kapadokya Balon Fiyatları 2023

Kapadokya balon fiyatlarının 2023 yılında ne kadar olduğu, sıcak hava balonuyla eşsiz bir manzara eşliğinde keyifli ve hatıra dolu bir deneyim yaşamak isteyenler tarafından merak edilir ve araştırılır.

Sıcak hava balonlarının yarattığı muhteşem görüntüyle bütün dünyanın gündemine gelen ve dünyanın her yerinden turist çeken Kapadokya’da tur fiyatlarının nasıl şekillendiğini araştırmak, finansal olarak planlı ve hazırlıklı hareket eden kişiler için önemlidir.

Bu haberimizde, Kapadokya’da balon turu yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışlara, ilginizi çekebilecek bütün detaylara ve Kapadokya balon fiyatları için 2023 yılı güncel ücretlerine ulaşabilirsiniz.

kapadokya balon fiyatları 2023

Kapadokya Balon Turu Neden Popüler?

Aslında balon turu denince hemen hemen bütün dünyada Kapadokya’nın akla gelmesinin tek nedeni, bu coğrafyanın sıcak hava balon turu için yeryüzündeki en elverişli coğrafyalardan bir tanesi olmasıdır.

1970’lerde bölgenin balon uçuşları için elverişli olduğunun anlaşılmasıyla ilk uçuşlar maceracı turistler tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 1983 yılında THK tarafından ilk uçuş gerçekleştirilmiş ve 1988 yılında ilk özel tur şirketleri girişimciler tarafından kurulmaya başlanmıştır.

Aradan geçen 40 yıllık süreçte Kapadokya, sıcak hava balon turları açısından dünyadaki en etkili turistik merkezlerden bir tanesine dönüşmüştür. Her yıl Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinden 2 milyonu aşan turist Kapadokya’yı ziyaret eder ve bölgeyi ziyaret eden turistlerin önemli bir bölümü balon turlarına katılır.

Kapadokya Balon Turu Güvenli mi?

Bu soru, Kapadokya balon turu gündeme geldiğinde aslında yanıtı en çok merak edilen soruların başında gelir. Fakat iyi haber şu ki balon turunun güvenli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bu konuda derlenen istatistikler sıcak hava balonlarının kaza ihtimali en düşük ulaşım araçları arasında sınıflandırılmasını sağlar.

Diğer yandan bu balonları kullanan pilotlar profesyonel eğitim almış ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından lisanslandırılmıştır.

Elbette her türlü personel sağlık tedbirine rağmen balon kazaları mümkün olabilir. Ancak bu ihtimallerin gerçekleşme ihtimalinin son derece düşük olduğu ve sıcak hava balonlarının arabalar ve uçaklar da dahil olmak üzere diğer bütün araçlardan daha güvenli olduğu bilinmelidir.

kapadokya balon fiyatları 2023

Kapadokya Balon Turu İçin En Uygun Zaman

Kışın balon turu yapılmayacağına dair yaygın ve yanlış bir algı söz konusudur. Oysa Kapadokya’da ve dünyanın her yerinde dört mevsim sıcak hava balonu uçuşu yapılabilir.

Bir uçuşun gerçekleşmesine engel teşkil eden en önemli konu, meteorolojik verilerdir. Yaz ya da kış ayında olunduğu fark edilmeksizin bazı günlerde meteorolojik veriler doğrultusunda uçuş yapılmaz.

Bu nedenle balon uçuşuna katılmak isteyen kişiler hizmet aldıkları tur şirketini arayarak “Bugün uçuş var mı?” sorusunun yanıtını öğrenebilirler. Zaten birçok tur şirketi uçuş olmadığı takdirde duruma dair müşterilerini bilgilendirir ve yönlendirir.

Balon Turu İçin Nasıl Giyinmeli?

Balon turu için özellikle giyilmesi ya da giyilmemesi gereken bir kıyafetin varlığından söz edilemez. Yani bir kıyafet kuralı söz konusu değildir.

Ancak balon turu yapmayı düşünen turistlerin bölgenin hava koşullarını dikkate almaları gerekir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bölgede bulunurken yağmurluk ve şemsiye taşımak önemlidir.

Aynı şekilde bir hırka ya da trençkot ya da ceket tarzı bir giysiyi mutlaka barındırmalısınız. Balon turlarını böyle bir giysi olmadan yapmak üşütmenize neden olabilir.

Diğer yandan çok kalın ya da ince giyinilmemesi gerektiğini ve mevsim normallerinin dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

kapadokya balon fiyatları 2023

Kapadokya Balon İzleme Saatleri

Uçuş yapmak yerine uçan balonları izlemek isteyen kişiler Kapadokya balon izleme saatlerini araştırır.

Yaz döneminde yani nisan ve ekim ayları arasında uçuşlar gece 04.00 ile 05.00 arasında başlarken kış döneminde yani kasım ve mart ayları arasında uçuşlar 05.00 ile 06.00 arasında başlar.

Güneşin doğumunu takip eden ilk uçuşlar ve gün batımına yakın uçuşlar, izlenmesi en keyifli uçuşlardır. Fakat her gün uçuşun yapılmadığı gözden kaçırılmamalıdır.

Fotoğraf çekmek ve balon uçuşlarını izlemek isteyen kişiler bölgedeki balon şirketlerine danışarak o gün uçuş yapılıp yapılmayacağını öğrenmelidir.

Aksi durumda balonları izlemek için en uygun yerin belirlenmesi ve hazırlıkların yapılması zaman kaybına neden olabilir.

Kapadokya Balon Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Bölgede sıcak hava balon turu düzenleyen yaklaşık 25 şirket bulunur. Bundan dolayı şirketlerin hizmetleri ve Kapadokya balon fiyatları arasında her zaman fark söz konusu olabilir. Fakat genel olarak şirketler müşterilerini otelden uçuş bölgesine ve uçuş bölgesinden otele ücretsiz transfer eder.

Genel anlamda değerlendirmek gerekirse balon turu fiyatlarının üç kategoride değerlendirildiği görülür.

  • 22-28 kişilik sepetlerde gerçekleştirilen tur
  • 16 kişilik sepetlerde gerçekleştirilen tur
  • 8 kişilik sepetlerde gerçekleştirilen tur

Bütün turlar yaklaşık 1 saat sürer ancak bazı şirketler 2-3 saate varan turlar da düzenler. Kapadokya balon fiyatları ücretlendirilmesi kişi başı yapılır ancak grup şeklinde tur talep eden kişiler şirketlerden daha indirimli fiyat teklifleri alabilir.

Kapadokya Balon Fiyatları Kişi Başı Ne Kadar?

22-28 kişilik sepetlerde gerçekleştirilen Kapadokya balon fiyatları ücretlendirilmesi turun ücreti 130 euro’dan başlarken en çok tercih edilen 16 kişilik turların ücreti yaklaşık yaklaşık 200 euro’dur. 8 kişilik sepetlerde gerçekleştirilen turların fiyatları ise 250 euro’dan başlar.

Ancak çok fazla turistin ve talebin olduğu ilkbahar ve yaz dönemlerinde fiyatların yükselebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle sonbahar ve kış ayları, uygun fiyatlı balon turu yapmak için biçilmiş kaftandır.

Ayrıca grup halinde uçmak isteyen kişilerin mutlaka şirketlerle tek tek iletişime geçerek Kapadokya balon fiyatları teklifi alması tavsiye edilir. Çünkü birçok şirket müşterilerine grup uçuşlarında indirimli teklifler sunar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu