Sağlık Makaleleri

Kanlı Dışkılama Hastalıkların Habercisidir

Dışkılama sırasında makattan kan gelmesi ihmal edilmemesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Gastroenteroloji Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, “Taze ya da vişne çürüğü şeklinde kanama kalın bağırsakla ilgili hastalıklarda olabildiği gibi yüksek hacimli mide, ince bağırsak kanamalarında da benzer tablo görülebilir. Taze ya da vişne çürüğü şeklinde kanama kalın bağırsakla ilgili hastalıklarda olabildiği gibi yüksek hacimli mide, ince bağırsak kanamalarında da benzer tablo görülebilir” diye konuştu.

Kanlı Dışkılama Nedenleri

Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, “Makattaki fissür dediğimiz çatlaklar, hemoroitler, kolon (kalın bağırsak) ülserleri, kolon polipleri, kolonun divertiküler hastalıkları, kolon-ince bağırsak inflamatuvar hastalıkları (ülseratif kolit, crohn, tüberküloz, Behçet hastalığı), kolonun enfeksiyöz hastalıkları, kolonun vasküler hastalıkları, radyasyon proktiti, kolon kanseri başlıca bağırsak kanamasına sebep olan hastalıklardır. Az da olsa polipektomi, bağırsak biyopsi sonrası kanamalarda olabilir. Yine çeşitli nedenlerle kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bağırsak kanaması olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Kolon Kanseri

Kolon kanserinin gençlerde görülme sıklığı son yıllarda artmaya başladı.  Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, “Kolon kanserinin en belirgin belirteçlerinden biri de kanlı dışkılama olduğundan, kanlı dışkılama ciddiye alınarak gastroenteroloji uzmanına görünerek kolonoskopi ve gerekli görüldüğü durumlarda endoskopi yapılarak hastalığın teşhisi konularak tedaviye başlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu