Mevzuat

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığının ne olduğu ve bu uzmanlığı kimlerin icra ettiği 2023 yılında çok önemli bir konudur. Çünkü gayrimenkul sektörü oldukça büyük bir sektördür ve bu sektörde çalışan kişilerin mutlaka gerekli lisansları almış olması gerekir. Aksi halde kişiler, yüksek cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilir.

Üstelik gayrimenkul düzenleme uzmanlığı lisansları SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlendiği için bu alanda lisanssız çalıştığı tespit edilen kişiler çok büyük yaptırımlarla ve cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Bu haberimizde, gayrimenkul değerleme uzmanlığına, uzmanlık sınavlarına ve uzman maaşlarına dair merak ettiğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı; satış, yatırım, kredi ve ipotek gibi işlemler için taşınmazların değerini belirleyen uzmanlık türüdür. Bu alanın uzmanları arsa, bina, arazi ve konut gibi farklı taşınmazlar üzerinde çalışır ve gayrimenkul değerleme uzmanı olarak isimlendirilir.

Bir gayrimenkul değerleme uzmanının gayrimenkul piyasasının trendlerini çok iyi bilmesi ve veri toplama ve analiz yeteneklerine sahip olması gerekir. Çünkü değerlemenin yanlış ve usule aykırı yapılması çok kritik hataları beraberinde getirebilir ve bu hatalardan gayrimenkul değerleme uzmanı doğrudan sorumlu tutulur.

Örneğin gerçek değeri bir milyon TL olan bir varlığın gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından 500 bin TL olarak değerlendirildiğini ve satışın bu rakamla yapıldığını düşünün.

Böyle bir durumda yaşanan mağduriyetten gayrimenkul değerleme uzmanı doğrudan sorumludur ve mahkeme süreçlerinde hesap vermekle yükümlüdür.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir gayrimenkul değerleme uzmanının temel görevi piyasa koşullarını ve eğilimlerini en iyi şekilde analiz etmektir. Ayrıca uzmanlar, bir değerleme raporları yazmakla ve rapora eklenmek üzere mülklerin içini ve dışını fotoğraflamakla görevlidir.

Evlere yakın alışveriş merkezi ve okul gibi hizmetlerin ve tesislerin mülk üzerindeki değerini ölçümlemek, değerleme raporuna kullanmak üzere arazi diyagramları çizmek, bir mülkün değerini etkileyebilecek çevresel riskleri ve fırsatları tespit etmek gayrimenkul değerleme uzmanlarının diğer iş tanımları arasındadır.

Ayrıca bir uzman doğru bir değerleme yapabilmek için söz konusu mülke yakın diğer mülklerin satış bilgilerini toplar ve amortisman ile ikame maliyetleri gibi kıstasları göz önünde bulundurarak mülklerin nihai değerini tespit eder. Aynı şekilde, değerleme raporlarının gizlilik içinde saklanmasından da gayrimenkul değerleme uzmanları sorumludur.

gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı Nasıl Alınır?

Öncelikle bu lisansı almak isteyen kişilerin dört yıllık lisans bölümü mezunu olması gerekir. Fakat aşağıda sıralanan belirli başlı üniversite bölümlerinin bir tanesinden mezun olan kişiler bu meslekte çok daha başarılı olabilir.

  • Mimarlık
  • İnşaat mühendisliği
  • Gayrimenkul ve varlık değerleme
  • Şehir ve bölge planlama

Ayrıca sadece konut değerleme lisansı almak için üniversitelerin iki yıllık bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Daha sonra kişi, SPK tarafından düzenlenen gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavında başarılı olarak ilgili lisansı almaya kazanır ve bu alanda uzman olarak çalışmaya başlayabilir.

Sınavdan başarısız olan kişiler, sınırsız katılım hakkına sahiptir. Ancak yazılı sınavın SPK tarafından yalnızca senede bir kez düzenlendiğini unutmamak gerekir. Ayrıca her lisans sahibi, lisansını sürdürebilmek için her 3 yılda bir kez lisans yenileme eğitimine katılmalıdır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı 2023

Senede bir kez yapılan yazılı sınavın aksine SPK tarafından ocak ve temmuz ayları hariç olmak üzere her ay elektronik lisanslama sınavları yapılır. Bu sınavlar şu anda sadece fiziksel olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Samsun ve Erzurum illerinde düzenlenir.

Yazılı sınavın ise 2023 yılının Temmuz ayında düzenlenmesi ve bu sınava, 2023 Mayıs ayından itibaren başvuru yapmanın mümkün olması beklenir. Ancak adayların, en az bir yıl önceden sınava hazırlanamaya başlamaları tavsiye edilir.

Türkiye’nin 81 şehrinde SPK gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı için eğitim veren online ve fiziksel kurslar bulmak mümkündür.

gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Maaşları 2023

2023 yılında en düşük gayrimenkul değerleme uzmanı maaşı yaklaşık 9 bin 500 TL’dir. Bu sektörde ortalama maaş, 13 bin TL olup uzun yıllar deneyimi bulunan gayrimenkul değerleme uzmanları 15 bin TL ile 20 bin TL arasında maaş alabilir.

Ayrıca gayrimenkul değerleme uzmanları daha yüksek kazançlar elde etmek için kendi değerleme firmalarını kurabilirler. Ancak bir gayrimenkul değerleme firması kurmanın da SPK nezdinde belirli şartları vardır ve firmanın en az 6 uzman istihdam etmesi gerekir.

Dolayısıyla bu alanda yeni bir girişim başlatmak için kişilerin belirli bir sermayeye sahip olması gerekir. Fakat yine de yalnızca lisans sahiplerinin bu alanda iş kurabileceğini ve bireysel olarak lisans sahibi olmayan kişilerin firma kurmak için gerekli lisansları alamayacağını hatırlatmak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı İş İlanları

Bu alanda lisansa sahip olan kişiler online iş bulma portalları üzerinden gayrimenkul değerleme uzmanlığı iş ilanlarına başvurabilirler.

Fakat SPK lisansı sadece Türkiye içinde geçerli olduğu için değerleme uzmanlarının yurt dışındaki işlere başvurması ve Türkiye’de aldığı lisansla yurt dışında görev yapması mümkün değildir. Bu nedenle bu alandaki en çok iş ilanı Kariyer.net, Indeed, Linkedin gibi platformlarda bulunabilir.

Diğer yandan, sektörde deneyimli uzmanların en büyük ve tanınmış gayrimenkul değerleme sitelerinin kariyer sayfalarını ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Çünkü büyük firmalar, kariyer sayfaları üzerinden kişilerin kendilerine CV göndermesine imkan tanır ve deneyimli çalışanları her zaman bünyelerine katmak ister.

Bu haber personel sağlık ağı özel haberidir. İzin alınmadan kaynak gösterile dahi kopyalanamaz, yayımlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu