EBS Akademi Nedir, Nasıl Kullanılır?

EBS Akademi Nedir, Nasıl Kullanılır?

EBS Akademi’nin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı eğitim alanında kariyer yapmak için çeşitli sınavına hazırlanan adaylar tarafından sıklıkla araştırılır. Çünkü online ve ücretsiz bir eğitim sunan EBS Akademi özel kitaplar, uzaktan eğitim ve deneme sınavları yoluyla adayların sınavlara hazırlanmasını sağlar.

Ancak EBS Akademi Eğitim-Bir-Sen Sendikası tarafından oluşturulduğu için bu uzaktan eğitim platformu Eğitim-Bir-Sen üyelerine özeldir. Dolayısıyla bu platformdan yararlanmak isteyen kişilerin Eğitim-Bir-Sen üyesi olması gerekir.

İçindekiler

EBS Akademi Nedir?

EBS Akademi, Eğitim-Bir-Sen tarafından geliştirilmiş ve eğitim alanında kariyer sınavlarına hazırlanan adaylara eğitim veren bir uzaktan eğitim portalıdır.

Bu portalda aşağıda listelenen sınavlar başta olmak üzere eğitim alanında kariyer yapmak isteyen adaylar için çeşitli kurslar düzenlenir.

 • Eğitim kurumları yöneticiliği sınavı
 • Başöğretmenlik sınavı
 • Uzman öğretmenlik sınavı
 • Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı
 • Okul müdür ve müdür yardımcılığı sınavı
 • Şube müdürlüğü sınavı
 • Yükseköğretim kurumları görevde yükselme sınavı
 • MEB adaylık kaldırma sınavı

Ancak EBS Akademi’nin online kurslarına yalnızca Eğitim-Bir-Sen üyeleri katılabilir. Yine de EBS Akademi tarafından yayınlanan bazı deneme sınavlarını ve kitapçıkları haber siteleri PDF formatında paylaşır.

Yani Eğitim-Bir-Sen üyesi olmadığı için EBS Akademi’ye giriş yapamayan adayların da söz konusu kitapçıklara ve deneme sınavlarına erişme imkanı olabilir.

ebs akademi nedir, nasıl kullanılır?

EBS Akademi Üyeleri Nelere Erişebilir?

EBS Akademi üzerinden her sınav dönemi için özel bir kurs başlatılır ve sözü edilen sınav için şu içerikler oluşturularak kursiyerlerle online ortamda paylaşılır:

 • Sınava hazırlık kitapları
 • Deneme sınavları
 • Sınav müfredatına göre düzenlenmiş ve yüz saati aşan video dersler

Alanında uzman bir ekip tarafından hazırlanan video dersleri takip eden kursiyerler yaklaşık 100 saatin sonunda sınava hazır hale gelirler.

Ayrıca bu dersler, diledikleri an tekrar edebilmeleri için her zaman kursiyerlerine erişimine açıktır ve indirilerek depolanabilir. Fakat Eğitim-Bir-Sen tarafından üretildiği için derslerin başka yerlerde paylaşılması telif sorunları meydana getirebilir.

EBS Akademi Kurslarının İçeriği Nasıl?

Platform üzerinden düzenlenen her bir kurs kapsamlı bir video içerikle yayınlanır. Yani kursiyerlerin video dersleri takip etmesi durumunda sınava kapsamlı şekilde hazırlanması sağlanır.

Örneğin geçmiş tarihlerde eğitim kurumları yöneticiliği sınavı için EBS Akademi’de açılan bir kursu incelediğimizde genel yetenek, genel kültür, değerler eğitimi, eğitim ve öğretimde etik, eğitim bilimleri ve mevzuat olmak üzere kursun 6 başlık altında toplandığını görürüz.

Her bir konu başlığına yaklaşık 20 ders saati ayrılarak adayların sınavda çıkacak konularda hazırlık yapması sağlanır.

Video dersleri tamamlayan adaylar ise platformdaki deneme sınavları yoluyla bilgilerini pekiştirebilir ve sınava hazır hale gelebilirler.

EBS Akademi Üye Olmadan Kullanılabilir mi?

Eğitim-Bir-Sen, sistemde yer alan bazı kaynakları EBS Açık isimli internet sayfası üzerinden genel kullanıma açar. Yani sisteme üye olmayan kişiler de sistemdeki bazı kaynaklara ücretsiz erişebilir. Ancak bu erişim kısıtlıdır ve sadece belirli kaynakları içerir.

Açık bir şekilde paylaşılan kaynaklar arasında çalışma notları, deneme sınavları ve uzmanlık konu tarama testleri bulunur ve bu sayfa dönem dönem güncellenir.

Dolayısıyla girecek olduğu sınavla ilgili EBS Akademi’de yayınlanan kaynakları edinmek isteyen ve Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan kişilerin sınav dönemi öncesi EBS Açık isimli internet sitesini ziyaret etmesi son derece faydalı olabilir.

ebs akademi nedir, nasıl kullanılır?

EBS Akademi Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer halihazırda Eğitim-Bir-Sen üyesiyseniz EBS Akademi şifresi almak son derece kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek şifrenizi hemen alabilir ve platforma hemen giriş yapabilirsiniz.

 1. EBS Akademi şifre oluşturma bağlantısına tıklayın.
 2. İlk satıra T.C. kimlik numaranızı yazın.
 3. İkinci satıra cep telefonu numaranızı yazın.
 4. Şifre Oluştur butonuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladığınızda eğer kimlik ve telefon numarası bilgileriniz sistemdeki bilgilerle uyuşuyorsa cep telefonunuza size özel oluşturulan şifre gönderilir.

Eğer Eğitim-Bir-Sen üyesi olduğunuz halde bilgilerinizin bulunamadığına dair bir hata alıyorsanız sendikada kayıtlı numaranız güncel olmayabilir. Bu durumda Eğitim-Bir-Sen ile iletişime geçerek cep telefonu numaranızı güncelleyebilirsiniz.

EBS Akademi Giriş

Şifrenizi başarıyla temin ettiyseniz artık EBS Akademi giriş işlemine geçebilirsiniz ve aşağıdaki adımları uygulayarak sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz.

 1. EBS Akademi giriş bağlantısına tıklayın.
 2. Açılan giriş formuna T.C. kimlik numaranızı ve telefonunuza gönderilen şifreyi yazın.
 3. Aynı cihazla sonraki seferlerde otomatik giriş yapmak istiyorsanız Beni Hatırla butonunu işaretleyin.
 4. Giriş Yap butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Eğer kimlik ve şifre bilgileriniz sistemdeki bilgilerle uyuşuyorsa panele erişebilir ve EBS Akademi’yi sınırsız kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak nadir de olsa bazı kişiler bütün bilgileri doğru olduğu halde giriş esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda öncelikle tarayıcınızın çerezlerini ve arama geçmişini temizlemeniz tavsiye edilir.

Hala aynı sorunu yaşıyorsanız bağlı olduğunuz sendika şubesindeki EBS Akademi birimiyle iletişime geçebilirsiniz. Sistem yöneticileri size yeni bir şifre atamak da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle sorununuzu giderir ve sisteme erişmenizi sağlar.

Aradığınız tüm personel sağlık gelişmelerini ve gündem haberlerini tek bir adresten takip edebilirsiniz.

EBS Akademi Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir