Gündem

DSÖ’den Uyarı: Vaka ve Ölümleri Artırabilecek Yeni Kovid-19 Varyantının Çıkma Riski Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vaka ve ölümlerde ani bir artışa sebep olabilecek çok daha tehlikeli bir Kovid-19 varyantının yayılabileceğinden söz ederek uyarılarda bulundu.

Direktör Ghebreyesus, DSÖ’nün haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, 3 ay önce Kovid-19′un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona ermiş olmasına rağmen küresel bir halk sağlığı tehdidi olmaya devam ettiğinin bilgisini verdiğini anımsattı. O zamandan bu yana küresel olarak bildirilen COVID-19 vakaları ve ölümlerde yaşanan düşüşün devam etmekte olduğunu belirten Ghebreyesus, DSÖ’ye veri bildiren ülke sayısında da azalma söz konusu olduğunu da sözlerine ekledi.

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, “Bu durum, diğer ülkelerde ölümlerin veya hastaneye yatışların olmadığı anlamına gelmiyor, onları DSÖ’ye bildirmedikleri anlamına geliyor. Aşılama, enfeksiyon veya her ikisine karşı artan toplum bağışıklığı ve daha iyi klinik bakım ile erken teşhis sayesinde ciddi hastalık ve ölüm riski bir yıl öncesine göre çok daha düşük durumda. Bu ilerlemelere rağmen DSÖ, COVID-19’un küresel halk sağlığı üzerindeki riskini yüksek olarak değerlendirmeyi sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

“Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir COVID-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor”

Virüsün bütün ülkelerde dolaşmaya, öldürmeye ve değişmeye devam ettiğinin altını çizen Ghebreyesus, “DSÖ bugün bir risk değerlendirmesi yayınladığımız EG.5 varyantı (Eris) da dahil olmak üzere çeşitli değişkenleri takip ediyor. Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir COVID-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor” dedi.

DSÖ Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesi üzerine ülkelere Kovid-19 ile mücadele konusunda önerilerde bulunurken, tüm ülkeleri, daha uzun vadeli sürdürülebilir COVID-19 yönetimine geçmek için ulusal COVID-19 programlarını güncellemesi gerektiğini duyuruldu.

Ghebreyesus, hastalığın şiddeti ve nüfus bağışıklığını tespit etmek amacıyla COVİD-19 virüsünün gözetimine devam edilmesi gerektiğini belirterek, bütün ülkelerin verilerini en doğru şekilde DSÖ’ye ya da açık kaynaklara bildirmesi gerektiği çağrısında bulundu.

En çok risk grubunda yer alan kişiler için COVID-19 aşısının uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini belirten Ghebreyesus, “Bu tavsiyelerin uygulanması sadece COVID-19’a karşı korunmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda ülkelerin diğer hastalıkları önlemesine ve bunlarla mücadelesine de yardımcı olacaktır. Geleceği tahmin edemeyiz ama ona hazırlanabiliriz” şeklinde konuştu.

“Eris varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımlandı”

DSÖ, bugün Eris varyantına dair yeni bir rapor yayımladı. Yayımlanan rapora göre, önceden “gözlem altındaki varyant” olan ve statüsü “izlenmesi gereken varyant” olarak değiştirilen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı. Mevcut delillere dayanarak, Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut COVID-19 varyantlarının riskine benzer şekilde “küresel düzeyde düşük” olarak değerlendirildi. Eris’in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği ifadesi yer aldı. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu