Gündem

Çocuklar Hangi Saat Aralığında Dışarı Çıkarılmamalı? İşte Uzman Cevabı…

Sıcak havanın etkisini sürdürdüğü bu günlerde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Öncü, “Çocukların saat 11.00 ile 14.00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyorum. Özellikle 6 ve 12 aylık çocukların bu saatlerde güneşe maruz kalmalarını istemiyoruz” diye konuştu.

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Öncü, aşırı sıcakların etkisini arttırdığı şu günlerde önemli uyarılarda bulundu.

İçindekiler

“30 faktörlü güneş kremi sürmeli”

Sıcak havalarda sıvı alımına özen göstermek gerektiğini vurgulayan Dr. Öncü, “Bunun yanı sıra çocukların saat 11.00 ile 14.00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyorum. Özellikle 6 ve 12 aylık çocukların bu saatlerde güneşe maruz kalmalarını istemiyoruz. Bu saatlerde güneşe çıkacaklar ise ebeveynlerinin 30 faktörlü güneş kremi sürmeleri gerekiyor” dedi.

“Ne kadar bol su tüketirlerse çocuğa da o kadar bol su geçecek”

Dr. Öncü, bebeği 6 aydan küçük olan annelere yönelik şu bilgileri verdi; “Annelerin de çocukları 6 aylık olana kadar bol bol sıvı tüketmeleri gerekiyor. 6 aya kadar bebeklere su vermediğimiz için bütün su ihtiyacını anne sütünden alacaktır. Çünkü anne sütünün yüzde 80’i sudur. Anneler ne kadar bol su tüketirlerse çocuğa da o kadar bol su geçecektir”

“Klima çocuklara doğrudan üflememeli”

Sıcak havalarda çocuklara kalın giysiler giydirilmemesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Öncü, “Klima veya esen rüzgarda çocuklarıyla birlikte aileler otururken çocuklara kalın giysiler giydirilmemeli. İnce kıyafetler tercih edilmeli ve çocuklara doğrudan klima havası vurmaması gerekiyor. Direkt klimalı odada çocuğun kalmasını istemeyiz” ifadelerini kullandı.

“Temiz olduğuna inandığınız havuza girin”

Uzm. Dr. Öncü, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Havuza ve denize girerken en az 30 faktörlü güneş kremi sürülmeli. Ayrıca 6 aydan küçük çocukların havuz ve denize girmesini önermiyoruz. Hem çocuğun aşı takvimi ilerlemediği hem de bebeğin vücudu o mikroplara daha hazır olmadığı için doğru bulmuyoruz. 6 aydan daha büyük çocuklarda kısa süreli deniz ve havuz olabilir ancak mutlaka temiz olduğuna inandığımız ve güvendiğimiz yerlere girmek gerekiyor”  (Kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu