Gündem

Binlerce Biyolog Hak Ettiği Kontenjanı Bekliyor

Biyologlar üniversitelerin Biyoloji,Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencileridir. Biyolog olarak 8 bölüm:  Biyoloji, Tıbbi Biyolojik Bilimler, Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Moleküler Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji lisans programlarından mezun olan binlerce öğrenci Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımında ayırılan düşük kontenjan nedeniyle atanamamakta. Yüksek puan almalarına rağmen son sözleşmeli personel alımında sadec 6 kişilik kontenjan ayırılması atama bekleyen binlerce adayı isyan ettirdi.

binlerce biyolog hak ettiği kontenjanı bekliyor

 

İşte Biyologların haklı isyanı:

“Biyologlar üniversitelerin Biyoloji,Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencileridir. Biyolog olarak 8 bölüm ( Biyoloji, Tıbbi Biyolojik Bilimler, Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Moleküler Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji lisans programları)  tek kodla tercih yapmaktadır ve en son yapılan Sağlık Bakanlığı alımlarında nerdeyse her bölüme sadece bir kişilik kadro verilmiş durumdadır.Kpss sınavından yüksek puan almamıza rağmen verilen kadrolar yüzünden atanamamaktayız.

 

Binlerce Biyolog Hak Ettiği Kontenjanı Bekliyor

2016 dönemi 250, 2018 dönemi 53, 2020 kpss ilk atamada 10 kişi son alımda ise sadece 6 kişi alındı. Biyologların ne meslek odası bulunmaktadır ne de bağlı olduğu bir bakanlık bulunmaktadır. Ne sağlıkçıyız ne teknisyen. Meslek kanunumuz olmadığı için özel sektörlerde de iş bulamamaktayız.

 

“Biyolog olarak mesleğimizi başka meslek gruplarına bırakmak istemiyoruz”

Bunlara rağmen pandemi zamanı 4 bin gönüllü çalışacak biyolog alımı yaptılar. Bu kadar ihtiyaç varken kadrolarda biyologlara daha fazla yer verilmesi gerekmez mi? Bu durum biz biyologları ziyadesiyle mağdur etmiştir ve mağdur etmeye devam etmektedir. Biyolog olarak mesleğimizi başka meslek gruplarına bırakmak istemiyoruz.  Merkezi alımlarda biyologlar için kayda değer bir sayı görmek ve bir an önce mesleğimizin başına geçmek istiyoruz.

 

Bu doğrultuda biyoteknolojinin uygulayıcısı olan biyologlar için biyolojik alandaki mevzuatlar güncellenmeli , ARGE sonucu ürüne dönüşmesi için gerekli alt mevzuatlar yapılmalıdır. Biyoloji çağın öncü personelinin ve bilim alanının yasal mevzuata kavuşması gerektiğini, Biyologlar Meslek Kanunu teklifini meclis komisyonundan geçmesini bekliyoruz BİYOLOG olarak mesleğimizin hak ettiği onura ve gururuna kavuşmak istiyoruz. Yapılan atamalarda daha çok biyolog kadrosu görmek istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu