Gündem

Bilinçsiz Estetik Müdahaleler Geri Dönüşü Olmayan Sorunlara Yol Açabiliyor

Estetik cerrahi son yıllarda oldukça revaçta. Ülkemizde ve yurt dışında estetik operasyonlar her geçen gün daha fazla sayıda yapılıyor. Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, ‘merdiven altı’ diye adlandırılan operasyonların yıkıcı etkisine vurgu yaptı. Yetkisiz ve bilinçsiz kişiler tarafından yapılan estetik operasyonların, kişilerin vücudunda geri dönüşü olmayan fiziksel ve ruhsal yıkımlara yol açabileceği belirtiliyor.

Estetik Cerrahi Uzmanların İşi

Estetik-plastik cerrahinin amacının insanların bedenlerinde var olan fiziksel kusurları düzeltmek olduğunu söyleyen Akbaş, bu işi ancak yetkin uzmanların yapabileceğini belirtti. Akbaş; “Tüm dünyada estetik, plastik ve rekonstrüktif diye bir bölüm var. Estetik-plastik cerrahinin amacı; insanların bedenlerinde var olan fiziksel kusurlarını düzelterek onların ruhsal yapıları üzerine olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bu işlemleri yalnızca estetik-plastik cerrahları yapar.

Eğer bir insan estetik kaygıyla bir operasyon yaptırmayı düşünüyorsa çok seçici olmalıdır. Doktor olmadığı halde, estetik-plastik cerrahı olmadığı halde estetik cerrahi müdahaleleri yapan ne yazık ki merdiven altı denilen yerler tüm dünyada var. Burada sorumluluk ameliyatı yaptıran kişiye düşmektedir. Estetik düşünen kişi ameliyat olacağı uzmanı ve yeri çok iyi araştırıp, ondan sonra karar vermelidir” dedi.

doc. dr. hayati akbas
doç. dr. hayati akbaş estetik hakkında bilgiler verdi.

Yıkıcı Sorunlar Yaşanabilir

Estetik-plastik cerrahi, eğer uygun olmayan koşullarda ve yetkisiz insanlarca yapılırsa, kişilerin vücutlarında kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Profesyonelce yapılmayan estetik işlemlerin ardından olumsuz tablolara çok sık rastlıyoruz. Uzmanlar harici enjeksiyon yaptıranlar; göğüs, popo, dudak ve yanak bölgesine sanayi silikonundan tutun yemekte kullanılan yağa kadar birçok madde vücutlarına yerleştirilebilir.

Bu kişiler yıkıcı sonuçlarla karşılaşıyorlar. Bu uygulamalara maruz kalan vücutların birçoğunda ne yazık ki geri dönüş mümkün olmuyor. Yabancı madde giren vücudun eski yapısı ortadan kalkıyor. Örneğin; yüzüne güzelleşmek amacı ile yemeklik yağ sıktıranlar, sanayi silikonu dolduranlar daha sonra yüzlerinde akıntılarla ve deformasyonlarla karşılaşıyorlar. Bu kişilerin eski yüzlerine kavuşması da imkansız bir hal alıyor. Bu yüzden ‘daha güzel olayım daha çekici olayım’ kaygısıyla asla yüzlerine ya da vücutlarına bilmedikleri yer ve mekanlarda madde enjeksiyonu yaptırmasınlar” diye konuştu.

Özellikle yüz ve vücuda yapılacak en küçük işlemlerin bile uzman cerrahlarca yapılması çok önemlidir. Akbaş, şunları söyledi:“Yüze madde enjekte eden kişinin mutlaka estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı olması gerekiyor. Çünkü bu işlem tıbbi bir branştır. Estetik ayrı bir bilimdir. Ne yazık ki rant amacı ve maddi sebeplerle hiç bu konuda yetkisi olmayan kişiler estetik işlem uygulamaya kalkıyorlar. Her doktor da bu işlemi yapamaz, yapmaması gerekir. Her branşın yapması gereken ameliyat statüsü bellidir. Kaldı ki doktor bile olmadığı halde bu operasyonları yapanlar var.

Çeşitli yerlerde, uygunsuz ortam ve koşullarda estetik işlemi yaparak insanların hayatını karartan kötü niyetli kişiler var. Estetik operasyon düşünen kişilerin mutlaka bu alanın uzmanına ulaşması gerekiyor. Uzman görüşünün ardından ihtiyaç varsa bilimsel doğruluğu kanıtlanmış yöntemlerle estetik müdahalelerin yapılması gerekir.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu