Gündem

Bilim İnsanları Kanser Riskini Azaltan Sporu Açıkladı!

Independent’te yayımlanan araştırmaya göre; bilim insanları, yoganın kötü huylu tümörlerin tekrarlama ihtimalini düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Çalışmada “yumuşak” yoganın vücutta kanserle bağlantısı olan inflamasyon işaretleri üzerindeki etkisi incelendi. İnceleme, kanseri atlatan hastaların yoga yaptıklarında hayatta kalma oranlarının arttığına ve kötü huylu hastalığın tekrarlama riskinin düşmesine katkı sağlayabildiğini gösterdi.

Söz konusu çalışma, kanseri atlatan kişiler için “Hatha yoga” ismiyle bilinen yoga türünün vücuttaki kötü huylu hastalıkla bağlantılı inflamasyon işaretleri üzerindeki etkisini değerlendirdi. “Hatha yoga” diye bilinen yoga türünü içeren Yocas, kanserden kurtulanlara hitap ettiği sonucuna varıldı. Hastalıkla mücadele eden kişilerin kurtuluşunu etkileyen hem akut hem de kronik inflamasyon, kanser gelişimi ve ilerleyişinin yanı sıra kanser ilaçlarının zehirliliğiyle de bağlantı saptandığı araştırmada, günde yarım saat yürüyüşün kanser hastalarında yorgunluğun azalmasına da katkı sunabileceği belirtiliyor.

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli Karen Mustian’ın da dahil olduğu araştırmacılar, bu tarz inflamasyonlarla yoga ve egzersiz gibi ilaç olmayan müdahaleler üzerinden yapılan mücadelenin etkinliğinin henüz bilinmediğini belirtiyor. Bilim insanları, bulguları Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin bu haftaki yıllık toplantısında sunulan yeni bir klinik deneyde, Yocas’ın vücuttaki inflamasyon işaretleri üzerindeki etkisini plaseboyla kıyasladı.

Araştırmacılar çalışmaya dahil ettikleri, kanserden kurtulan 500’ün üzerinde bireyin her birini Yocas veya plasebo tatbik eden gruplardan birine rastgele yönlendirdi. Yocas grubu 4 hafta boyunca haftada iki kere, günde 75 dakika hatha yogası yaparken, plasebo grubuysa benzer bir periyotla hayatta kalma tavsiyesi temelli sağlık eğitim programına katıldı. Araştırmacılar her iki grubunda sertifikalı sağlık uzmanları tarafından yönetildiğini ifade etti. Buna göre, çalışmaya dahil olan katılımcılardan öncesi ve sonrası serum örnekleri toplayan bilim insanları, inflamasyon işaretlerini değerlendirildi.

Sonuç olarak; yocas grubundaki katılımcılar arasında genel inflamasyon işaretlerinin plasebo grubundakilere oranla “önemli ölçüde daha düşük” olduğunu buldu. Araştırmacılar bulgulara dayanarak, kanserden kurtulan inflamasyonlu hastalara hatha yogası türünü öneriyor. (Kaynak: TGRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu