Gündem

Sağlıkta Şiddet Bu Defa Alsancak Devlet Hastanesinde Yaşandı

İzmir Tabip Odası Başkanı, Prof.Dr. Süleyman Kaynak ve Oda Avukatı Mithat Kara, hastaneye giderek açıklamada bulundu.

Kaynak, “Sağlık kuruluşlarında, güvenlik sorunu vardır ve bu sorunun çözümü için yapılması gerekenler yapılmamaktadır.” dedi.

 

İzmir Tabip Odası’nın açıklamasında;

31.05.2022 tarihinde, sıra bekleme nedeniyle, Alsancak Devlet Hastanesi radyoloji biriminde görevli meslektaşımız ve sekreterine yönelik sözlü saldırı gerçekleşmiş, saldırgan radyoloji sekreterinin üzerine yürümüştür. Koridorda bekleyen diğer hastaların müdahalesi ile saldırgan koridordan uzaklaştırılmış ve hastane polisine teslim edilmiştir. Olay nedeniyle beyaz kod verilmiş ve adli süreç başlatılmıştır.

Olayın öğrenilmesinin hemen sonrasında, Oda Başkanımız Prof.Dr. Süleyman Kaynak ve Oda avukatımız Mithat Kara, Alsancak Devlet Hastanesine ulaşmıştır.

 

Meslektaşımızdan olay hakkında bilgi alındıktan sonra meslektaşımızla birlikte Alsancak Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Cenk Sinan Atalay ziyaret edilmiştir. Görüşmede, radyoloji biriminde hasta bekleme alanlarının uygunsuzluğu, hasta yoğunluğu, hastane güvenlik görevlilerinin olaya geç müdahalesi, güvenlik görevlilerinin yetersizliği ve yetki sorunu, benzer sorunların yaşanmaması için neler yapılması gerektiği gibi başlıklar ele alındı ve çözüm önerilerimiz paylaşıldı.

Görüşme sonunda meslektaşımız hukuki süreçler hakkında bilgilendirilmiş ve Odamızın her aşamada her türlü hukuki ve mesleki desteği vereceği bilgisi paylaşılmıştır. Sağlık hizmeti verilmesinin engellenmesi ve hizmet sunumunun aksaması nedeniyle, adli süreçlerde bu durumun da dikkate alınması için gerekli işlemler hakkında bilgi paylaşılmıştır.

 

Oda Başkanımız Prof.Dr. Süleyman Kaynak, İzmir İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Mehmet Burak Öztop ile telefonla görüşerek olay hakkında bilgi paylaşmış, güvenlik görevlilerinin yetersizliği ve işlevsizliği konusundaki görüşlerimizi ve çözüm önerilerimizi iletmiştir.

Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, sağlık kuruluşlarında yaşanan şiddet olgularına karşı gerçekçi çözüm önerileri üretilmesi konusunda sağlık otoritesi samimi adımlar atmamaktadır. Sağlık kuruluşlarında, güvenlik sorunu vardır ve bu sorunun çözümü için yapılması gerekenler yapılmamaktadır.

Odamız, sürecin takipçisi olacak ve gelişmeler hakkında bilgi paylaşılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu