Mutemet Sedat Atlas Değerlendirdi: “Döner Sermayede Son Gelişmeler”

Mutemet Sedat Atlas sosyal medyadaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

1)- Sağlık bakanlığı çalışanların sabit ek ödemesi genel bütçeye geçti. Mahsuplaşma yapılmaya devam edilecek ve emekliliğe yansımayacak altın maddeler maalesef yararımıza yönde yapılmadı.

2)- İl havuz sistemi gelecek hekimler aldığı toplam puanların döner karşılığı her hastanede aynı olacak ama hastane basamak farkı getirirler bu havuz sistemini her hekimin sempati ile karşılayacağını sanmam.

3)- Hekim ve hekim dışının tavan katsayıları artırılacak. Hastane gelirleri tahakkuka bağlı olmadığından merkezi belirlenen bir rakam ile dağıtım gerçekleşecek hastanenin geliri olmasa bile bakanlık ne dağıtılacağını kendi söyleyecek ve çok dağıtacağım tavandan alacaksınız. Çok dağıtacağım derken bunun teminatı yok şifahen olmuş gibi geldi bana.

4)- benim anladığım hekimde 6-7 bin tl döner sermaye hedeflenmiş hekim dışında 1000 tl döner hedeflenmiş. Uzman hekim maaş+sabit+döner toplamda 21 bin tl yi aldıracaklar gibi zaten maaş+sabit 13 bin bunun üstünede dönerle 20~21 bin tl yi tamamlayacaklar gibi.

 

Sedat Atlas: “Hekim dışına 1000 TL ye kadar döner sermaye verilebilir”

5)-Hekim dışında 1000 tl ye kadar döner sermaye verebilirler.

6)-Ben düzenlemeyi açıkçası beğenmedim. Tavanın yükseltilmesi kalıcı bir kazanım değildir. Her ay bakanlık ne dağıtacak diye merak içinde bekleye dururuz. Madem böyle bir şey yapılacaktı meclise gerek yoktu. Basit bir iç yönetmelikle buna benzer durumlar oluşturulabilirdi.

7)- Aynı hakların üniversite hastanelerinde faydalanması hedeflenmiş.

8)- HEKİM: zaten biz bu parayı alıyoruz düzenleme bunun neresinde “ dediğim gibi daha çok bu alamayanları ilgilendiriyor.

9)- Tavan ek ödeme uzman hekimde 30 bin civarı ama bunun hepsini vereceğiz demiyorlar. Rakamı yüksek tutacağız diyorlar. Taban rakamda yok yani canları ne isterse onu verecekler garantisi yok

 

10)- Her zaman gibi peşin konuşmak yanlış olur bizim camiada akşamı başka yaşarsın sabahı başka yaşarsın iç yönetmeliği bekleyip göreceğiz ondan sonra bakanlık bizlere ne dağıttıracak onu bekleyeceğiz. Bu düzenleme temmuz dönerlerinde uygulanmaya başlar.

11)- Sabit mahsup edileceği için sabiti yüksen olan döneri daha az almaya devam edecek kıdem yılı farkı gözetilmiyordu yine gözetilmeyecek zaten az-çok diye bir şey yok toplamda aynı kapıya çıkacak.

12)- Vhki iler döner alacak mı kimlerin tavanı artırılacağı belirtilmemiş sağlık bakanlığı çalışanları denmiş umarız herkesi kapsar.

13)- Puan yapmayan hekim ya da yapmak isteyipte yapamayan hekim ne alacak bu topu bakanlığın iç yönetmeliğine atmışlar kesin bir şey yok ama eski usul devam eder diye düşünüyorum.

Exit mobile version