İsviçre Son 150 Yılın En Sıcak 5’inci Yazını Yaşadı

İsviçre Federal Meteoroloji ve Klimatoloji Ofisinden (MeteoSwiss) yapılan açıklamaya göre, İklim Değişikliği Servisi’nden elde edilen verilerde, küresel çapta 1940’tan bu zamana kadar en sıcak ağustos ayının kaydedildiği açıklandı.

2023 yazının küresel çapta “en sıcak yaz dönemi” olduğu kaydedilen açıklamada, “Ağustos ayının küresel sıcaklık ortalaması 16,82 santigrat dereceye ulaştı. Bu, 1991-2020 ortalamasından 0,71 santigrat derece, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak olan Ağustos 2016’dan da 0,31 derece daha sıcaktı.” ifadelerine yer verildi. Söz konusu açıklamada, ağustos ayında ortalamanın çok üzerindeki sıcaklıkların Avustralya, birçok Güney Amerika ülkesi, Antarktika’nın bazı bölgeleri, Güney Avrupa, ABD’nin güneyi ve Japonya dahil olmak üzere kuzey yarım kürenin çeşitli bölgelerini etkilediği aktarıldı. 2023’ün Ağustos ayında Avrupa’nın birçok bölgesinde sıcaklıkların 1991-2020 ortalamasının üzerinde olduğu, özellikle büyük bir sıcak hava dalgasının Fransa üzerinden Portekiz ve İtalya’ya ulaştığı söylendi. Türkiye ve Doğu Avrupa’da da ortalamanın oldukça üzerinde sıcaklıkların kaydedildiğine değinildi.

İsviçre’de, beşinci en sıcak yaz yaşandı”

İsviçre’de, sıcaklık ölçümlerinin başladığı 1864 tarihinden bu zamana “beşinci en sıcak yazını” yaşadığının altı çizilen açıklamada, mevsim boyunca Alpler’in kuzeyinde iki, güneyinde de üç sıcak hava dalgasının görüldüğü ifade edildi. Ülkenin batısında yağışların zayıf kaldığı ve güneydeki Valais kantonunda ağustos sonunda hava sıcaklığının düştüğü, rekor yağışların kaydedildiği açıklandı. (Kaynak: AA)

Exit mobile version