İngiltere’de Kuş Gribi Paniği

Farne Adaları’nda kuş gribi salgını görüldü. National Trust kurumundan adaya giden yetkililer, 3 binden fazla su kuşunun cansız bedenini buldu. Bu sayıya denize düşen canlıların sayısı dahil değil. Bunun da en az 30 bin tane olduğu düşünülüyor.

Farnes Adaları Martı, Kuzey sumrusu ve Ustura gagalı da dahil uluslararası öneme sahip 23 türe ev sahipliği yapıyor. National Trust, hükümetin yalnızca “etkisi sınırlı eylemler” yaptığını söyledi.

Kuş Gribi Vakaları

Farne Adaları yerel yönetim görevlilerinden Simon Lee tarafından yapılan açıklamada, “National Trust, 100 yıldan kısa bir süredir Farne Adaları’nı koruyor. Nesli tükenmekte olan su kuşu kolonilerimize bu denli potansiyelde zarar veren herhangi bir kayıt yok” denildi.

Acil Bir Durum

National Turst’ın Doğa Koruma Başkanı Ben McCarthy, “Bu felaketin ölçeği, yabani kuşlardaki virüs için acil bir ulusal müdahale planı gerektirmektedir. Bu ölümcül hastalığın İngiltere’deki yabani kuşlarımız üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmaları desteklemek, etkin izleme, gözetim ve raporlama sağlamak için de daha koordineli bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Hastalığın kontrolünü sağlamak için açık ve etkili düzenleme eksiklikleri var. İngiltere sularına yeniden göç eden kuşlarla birlikte önümüzdeki aylarda salgının yayılmasını önlemek için acilen önemler geliştirmeliyiz” dedi.

Exit mobile version