Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Depremzedelere Taşınma Yardımı Hakkında Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evini taşıyacak depremzede vatandaşlara, bugün itibarıyla 15 bin liralık taşınma yardımını hesaplara yatırmaya başlayacaklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle etkilenen yerlerden Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde incelemelerde bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile deprem bölgesine giden Erdoğan, depremzedeleri konteyner kentte ziyaret etti. Bölgede yaptığı açıklamada, depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara şifalar dileyerek, vefat edenler için “Fatiha” suresini okudu.

“15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz”

Cumhur İttifakı olarak deprem bölgesinde bulunduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Millet olarak hepimizin başı sağ olsun. Gerek hava şartları, gerekse deprem alanının genişliği sebebiyle çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsak da ilk günden itibaren sizlerin yanındayız. Kamu kurumlarımızla belediyelerimizle sivil toplum kuruluşlarımızla ilçemizi bir an önce ayağa kaldırmanın gayreti içinde olduk. Kahramanmaraş genelinde olduğu gibi Afşin’de de deprem sonrasında yaraların hızla sarılmaya başlandığını görüyoruz. Bugüne kadar köylerle birlikte ilçemizde ihtiyaç duyulan çadırlar dağıtıldı. Şimdi işin ikinci etabındayız ve konteynerleri süratle yerleştirerek, çadırlardan konteyner kentlere geçmeye başlayacağız. Toplamda 842 konteynerin kurulumu için altyapı çalışmaları devam ediyor.

Yakınını, evini, eşyasını depremde kaybeden vatandaşlarımızın maddi külfetlerini hafifletecek adımları atıyoruz. Evleri kullanılamaz hale geldiği için kiraya çıkacak depremzedelerimize 3 bin lira ile 5 bin lira arasında kira yardımı yapıyoruz. Bunun için evini taşıyacak depremzedelerimize 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 100 bin lira ödeme yapacaklarını aktaran Erdoğan, felaketten etkilenen vatandaşlara ilk aşamada 10’ar bin lira ödeme yaptıklarını belirtti.

Evleri yıkılan vatandaşları olabildiğince kısa sürede kalıcı konutlara yerleştirmek için yoğun çaba gösterdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Afşin genelinde 4 bin 516 binadaki 9 bin 295 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Maraş genelinde bu rakam 45 bin 575 binada 119 binden fazla bağımsız bölüme ulaşıyor. Deprem bölgesinin tamamında mart ve nisan aylarında temelini atacağımız konutların ve köy evlerinin sayısı 309 bini buldu. Bunun, 83 bin konutu ile 18 bin 681 köy evini Maraş’ta inşa edeceğiz. Hasar tespit çalışmaları tamamlanınca, bu sayılar kesinleşecek. Yitip giden canlarımızı geri getiremesek de Allah’ın izniyle ilçemizdeki maddi kayıplarımızın tamamını telafi edeceğiz. Sizlerden, devletinize ve hükümetinize güvenmenizi istiyorum. Bize, bir yıl müsaade, inşallah bir yıl içerisinde konutlarımızı tamamlayarak, sizleri konutlara geçireceğiz. Acımız ne kadar büyük olursa olsun, inancımız ve irademiz de o derece kuvvetlidir.”

“Bu zor günlerin üstesinden beraberce geleceğiz”

Erdoğan geçmişte Van’da, Bingöl’de, Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de, Kütahya Simav’da, yaşanan bütün deprem ve sel felaketlerinde nasıl başardılarsa, aynı şekilde 11 ilimizde de bunu başaracaklarını söyledi.

“Devlet olarak bugüne kadar hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadıysak, inşallah bu sefer de kimseyi aç, açıkta bırakmayacağız. Milletçe el ele, omuz omuza, yürek yüreğe vererek, bu zor günlerin üstesinden beraberce geleceğiz.

Mevla, bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın.” diyerek sözlerini tamamlayan Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak hep beraber Afşin’de olduklarını, buradan sonra da Malatya Doğanşehir’e geçerek vatandaşlarla buluşacaklarını kaydetti.

Exit mobile version