Cinsel Saldırı İddiasıyla Yargılanan Başhekim, Tahliye Edildi

Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde özel bir hastanede çalışan yabancı uyruklu kadın E.V, çalıştığı hastanenin başhekimi A.Ç. tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia ederek şikayette bulundu.

Şikayette bulunan E.V, Başhekimin kendisini odasına çağırarak içi ikram ettiğini, sohbet esnasında başhekimin kendisine ikram ettiği içkiyi içen kadın doktor, kendisine hap verildiğini söyledi. Hapı içtikten sonra kontrolünü kaybeden kadın, başhekim tarafından odadaki sedyenin üzerine yatırıldığını ve kendisine cinsel saldırıda bulunulduğunu iddia etti.

“Bu suçu işlemedim”

A.Ç. hakkında Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan dava açıldı. Duruşmaya tutuklu sanık A.Ç. ve avukatlarıyla birlikte mağdur Doktor E.V’nin avukatları katıldı. Duruşma savcısı, A.Ç.’nin “nitelikli cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanık başhekim A.Ç’den son sözü soruldu ve A.Ç. “Rızası dışında bir şey yapmadım. Bu suçu işlemedim” dedi. Kadın doktor E.V’nin avukatı Bedia Mutlu Mirzabey de savunmasında, doktor olan mağdurun namus değerleri hakkında yalan söylemeyeceğini söyledi.

“Başhekim hakkında 15 yıl hapis cezası kararı çıktı”

Mahkeme heyeti, sanık A.Ç’nin “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık taciz olayını kendisini beden veya ruh bakımından savunamayacak kadın doktora karşı gerçekleştirmesi kanaatine varıldığından sanığın cezasında artırım yapılarak 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

Ancak sanık başhekimin geçmişi, verilen cezanın geleceği üzerindeki etkileri indirim sebebi kabul edilerek indirim yapıldı. A.Ç hakkında 15 yıl hapis cezası kararı çıktı.

Tahliye talep edildi

Başhekimin karara itiraz etmesinin ardından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi’nde yeninden duruşma yapıldı. Tutuklu sanık A.Ç. “Kişisel veya ailevi olarak ciddi mağduriyet içerisinde olduğum göz önüne alınarak tahliyeme karar verilmesini talep ederim” dedi.

Mahkemenin Cumhuriyet Savcısı “Tutuklu sanığın üzerine atılın suçun niteliğine suçun işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, suç için öngörülen ceza miktarına göre kaçma şüphesinin varlığı bu durumda adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı da dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi kamu adına talep olunur” dedi.

Ardından mahkeme başkanı sanığın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine ve derhal salıverilmesi için tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumuna müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma ekim ayına ertelendi.

Exit mobile version